اپل واچ و ماهیت شبکه ای زمان

راسل برندون که قبلا در سایتایی مثل Buzzfeed و UrbanDady فعالیت کرده و عناوینی چون نویسندگی و کارگردانی رو در کارنامه خود داره حالا به عنوان یکی از خبرنگاران سایت The Verge به تحلیل دقت ساعت هوشمند اپل پرداخته و اونو از جهاتی جور واجور مورد آزمایش قرار داده که در ادامه با نظر اون در این رابطه آشنا میشین. با سایت ما همراه باشین.

پس از کریسمس سال گذشته، عزممو جزم کردم که با قطار از پیتزبورگ به نیویورک سفر کنم و در طول راه هم کنار فردی نشسته بودم که تازه از زندان آزاد شده بود.

اون در لوئیزبرگ سوار قطار شده بود و چهار سال و نیم گذشته رو در اونجا سپری کرده و تصمیم گرفته بود که واسه ملاقات با خونواده اش به فیلادلفیا سفر کنه. ایشون از اینکه می تونست یه غذای درست و حسابی رو صرف کنه و تموم کارایی رو بکنه که در زندان براش نشدنی بودن بسیار خوشنود بود.

همینکه به فیلادلفیا رسیدیم، ازم پرسید که ساعت چنده؛ تلفنم رو نگاه کردم و به همسفرم اعلام کردم که قطار کمی زود رسیده. مرد گفت که شاید ساعت گوشی موبایل شما عقبه و من هم باید به اون می گفتم که موبایلم مشکلی نداره.

در واقع این یه تلفنه؛ نه عقب می مونه و نه جلو میفته. موبایل همیشه می دونه که ساعت دقیقا چنده. البته اون قبل اینکه راهی لوئیزبرگ شه یه موبایل داشت و می دونست که این وسیله ها دقیقا چیجوری کار می کنن اما بعد از چهار سال موندن در زندان شاید ترجیحش این بوده که از همون ساعتای آنالوگ استفاده کنه که هیچ وقت به صورت دقیق هم قابل تنظیم نبوده ان.

قرن هاست که مردم زمان رو این جوری اندازه می گیرن و البته در بعضی نواحی دنیا هم هنوز همینگونه س.

در سال ۲۰۱۵، یه ساعت دقیق ابزاریه که همیشه به شبکه ای بزرگ تر وصل می شه و این همون ایده ایه که اپل واچ اونو به آخر رساند.

جزئیات دقیق تر محصول تازه اپل هنوزم نامعلومه اما براساس چیزی که در کنفرانس خبری این شرکت منتشر شد، دقت اپل واچ در حد ۵۰ هزارم ثانیه از استاندارد وقتی دنیاست و این دقت رو تنها ماهواره های GPS دارن.

حالا دو احتمال هست: اول اینکه ساعت اپل مستقیما و البته به صورت دائمی به ماهواره های GPS وصل باشه و زمان رو به صورت مستقیم از ساعتای اتمی رصد خونه دریایی آمریکا دریافت کنه که اینطوری باتری اون با بیشترین سرعت مصرف شه.

احتمال دوم که یه روش غیر مستقیم حساب می شه و باتری رو هم کمتر مصرف می کنه، اینه که ساعت به صورت دوره ای و از راه آیفون به سرورهای اپل وصل می شه که اونم براساس ساعتای اتمی تنظیم می شه.

با این کار دقت ساعت خیلی کم می شه، با این همه، بازم تأخیر یاد شده کمتر از یه چشم به هم زدنه (حدودا یه ششم).

اما وقتی که هیچ ارتباطی میان ساعت اپل و دقیق ترین سیستمای وقتی دنیا وجود نداره، دقتی که کوپرتینوییا از اون دم میزنن چیجوری حاصل می شه؟ گفتنش سخته.

در سایت این شرکت به «تکنولوژیای زیاد» اشاره گردیده که به احتمال زیاد باعث می شن دقت اپل واچ از آیفون هم بیشتر باشه، اما دقت این گجتا هم همیشگی نیس. فرض کنین که ماهواره ها و سرورهای ثبت زمان طبق دلایلی از کار بیفتن، اون وقته که ساعت هوشمند شما به ابزاری بی فایده بدل می شه.

این در واقع مشکلیه که همه ساعتای هوشمند دارن. به بیان دیگه، کوچیک ترین کارکرد این ساعت از رابطه اون با شبکه ای بزرگ تر سرچشمه میگیره و مبدا رابطه از تلفن هوشمند شما شروع شده و به سرورهایی که ایمیل تون رو ذخیره و اطلاعات سلامتی تون رو پردازش می کنن، ختم می گردن. اما به چه دلیل حفظ زمان مهمه؟

الان هم ساعتایی در بازار موجود هستن که به صورت دوره ای و از راه امواج کوتاه یا سیگنالای GPS با ساعتای اتمی سینک می شن؛ این ساعتا تقریبا کم پیدا هستن و اپل واچ یکی از پیشرفته ترین اوناس که با اتصال به یه سرور خارجی زمان رو نشون میده.

در واقع تمرکز ساعتای فعلی به جای اینکه روی دقت باشه، روی درستی زمونه. به بیان دیگه، تعداد ثانیهایی که این ساعتا نشون میدن به طور کامل درسته اما در دقت شون دودلی هست.

کسی چه می دونه شاید ساعت شما جلو نباشه و این باقی دنیاس که کمی عقب مونده. این مسأله به درستی و غلطی ارتباطی نداره و موضوع اینه که حتی دقیق ترین ساعتا هم کمی با واقعیت اختلاف دارن.

درک یه فرد از زمان با دیگری فرق داره و ممکنه که حتی چندین دقیقه اختلاف داشته باشن رو تجربه کنن و باید بگیم که این دیدگاه به چیزی که در زندگی روزمره خود به کار می گیریم نزدیک تره.

مطالعاتی که دور و بر درک آدم از زمان انجام می گیرن، همه جور دستکاری جزئی رو دربر می گیرن. حتما واسه شمام پیش اومده که در وقتی زمان واسه شما دیر بگذره. ساعتای ذهنی ما غیر قابل پیش بینی هستن و به سختی میشه بقیه رو با خود همراه کرد.

نکته ای که در آخر باید به اون اشاره شه اینه که استاندارد وقتی دنیا در همه جا هست و حالا بیشتر از هر موقع دیگری میشه به اونم جهت شد.

از طرفی دیگه، سیستمایی مثل GPS هستن که به اینجور دقتی نیاز دارن؛ چندین نانو ثانیه تأخیر تو یه ماهواره GPS می تونه عواقب بدی رو به دنبال داشته باشه اما واسه یه فرد عادی این مسأله خیلی هم مهم نیس.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *