تجارت الکترونیکی:”پایان نامه درباره نقش دفاتر پیشخوان”

تجارت الکترونیکی

دولت در این راستا با توجه به فواید فناوری اطلاعات تلاش به توسعه این تکنولوژی در تجارت کرده است . بحث تجارت الکترونیکی نامی است که امروزه ما از زبان هر مقام و مسئولی می شنویم در این رابطه حتی قانون تجارت الکترونیکی نیز طرح شده است .(عبادی؛1380؛12)همان طور که از نام این رشته نیز برمی‌آید ما در اینجا با سه عنوان مختلف مواجه هستیم ابتدا حقوق، سپس تجارت و پس از آن الکترونیک. هر یک از اینها به تنهایی و به تفصیل رشته قابل توجهی از مباحث را شامل می‌شوند، تعاریف مختلفی به این منظور پیشنهاد شده است. عده‌ای معتقدند تجارت الکترونیک یعنی فروش کالا و خدمات با کامپیوتر از طریق اینترنت. این تعریف هر چند درست می‌نماید لیکن به نظر می‌رسد جامعیت کاملی ندارد.

تعریفی دیگر نیز این چنین می‌گوید: کاروکسب و فعالیت‌های هدفمند توأم با داده‌های فنی که با کمک وسایل الکترونیکی به انجام می‌رسد. این تعریف نیز هر چند عرصه‌هایی را به تعریف اول می‌افزاید لیکن برای کامل شدن آن لازم است تعریف سوم را به آن دو ملحق و یک تعریف کامل ارائه دهیم. متن سوم (قانون تجارت الکترونیک)تجارت الکترونیک را پردازش و انتقال الکترونیکی داده می‌شمارد. البته این داده بایستی ارزش انتقال داشته باشد و البته می‌تواند شامل: متن، صدا، تصویر و غیره نیز بشود. ماده 3 قانون به تفسیر متون خود و راه‌های ممکن می‌پردازد. قانونگذار اولین شرط را برای تفسیر توجه به خصیصه بین‌المللی بودن اینترنت می‌داند برعکس محیط بین‌المللی رئال، محیط سایبر دارای حدود و ثغور مشخص نیست و هر چقدر سعی شود تا مرزها و گمرکات فعال گردند چنین اتفاقی نخواهد افتاد. دومین خصوصیت واقعیت ترانس‌نشنال در تجارت الکترونیک است. علاوه بر اینترنشنال بودن این خصوصیت نیز وجود خواهد داشت.(مسعودی؛1385؛18) هر چند موقعیت فراملی را می‌توان از وضعیت بین‌المللی تفکیک کرد لیکن عدم توجه به قرابت آن دو و نیاز فراوان قواعد فراملی به قواعد بین‌المللی مقداری گمراه‌کننده نیز خواهد بود. شرط سوم تفسیر هم رعایت حسن نیت در انجام تفسیر می‌باشد».

ابزارهایی نظیر کارت های اعتباری ،خدمات پس از فروش ، پست الکترونیکی و هزاران روش و راهکار و ابزار وجود دارد که به ما در زمینه گسترش تجارت الکترونیکی کمک می کند ، امروزه تجارت الکترونیکی یک ضرورت است ، بحث کارت های اعتباری و حتی امضای الکترونیکی در پست الکترونیکی سالهاست که در بسیاری از کشورها جا افتاده است و ما هنوز در اول راه هستیم . این اعمال سبب می شود که هزینه ها کمتر و کارایی بالاتر برود .

امروزه تجارت الکترونیکی در آسیا نیز جایگاه خود را به تدریج می یابد . در ادامه در جدول شماره 1برآوردی از عواید حاصل از تجارت الکترونیکی که توسط کمیسیون تخصصی اطلاع رسانی اقتصادی, بازرگانی و تجارت الکترونیکی ارایه شده است مطرح می شود:

 

جدول (2-1). برآورد عواید حاصل از تجارت الکترونیکی در منتخبی از کشورهای آسیا(2001)

مالزی1000 میلیون دلار
سنگاپور800 میلیون دلار
تایلند200 میلیون دلار
اندونزیکمتر از 200 میلیون دلار
فیلیپینکمتر از 200 میلیون دلار

منبع: گزارش توجیهی و سیاست تجارت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران(ویرایش ششم)