رییس سازمان فضایی ایران از اجرای پنج پروژه در سال ۹۸خبر داد

«مرتضی برابری» رییس سازمان فضایی ایران از تکمیل دو پروژه و در فضا قرار گرفتن سه پروژه ماهواره ای در سال آینده خبر داد.

براری در مورد اهداف حضور ایران در اجلاس کوپوس که ۱۳۲ کشور به همراه چین در اون هستن، توضیح داد که ایران می خواد با در نظر گرفتن وضع قوانین محدود کننده که از طرف قدرتا واسه کشورای در حال پیشرفت هست ازظرفیت گروه ۷۷ استفاده کنه تا بتونه همکاریای بین المللی رو افزایش و در مجامع بین المللی حاضر شده و هم اینکه در تصویب قوانین و تامین منافع ایران اثر داشته باشه.

به گفته برابری در این اجلاس کمیته های مختلفی هست که کشورها نقطه نظرات خود رو در بخشای جور واجور فضایی مطرح می کنن تا اینجور بیانیه هایی صادر و به مباحث لیت اجلاس جهت دهی کنه. اون با اشاره به اقدامات سازمان فضایی در سالای گذشته اعلام کرد:

«در چند سال گذشته برنامه ۱۰ ساله اول و دوم، قوانین در بخش ملی فضایی، زیست بوم ماهواره های امتحان از دور و زیست بوم ماهواره های مخابراتی آماده شده البته در این چند سال واسه حضور موثر در مجامع بین المللی مثل (APSCO)،(UN)  و (ISNET) همکاریای دو جانبه و چند جانبه بین المللی و تعامل با جمهوری آذربایجان در بخش فضایی اقدامات مهمی انجام شده.»

براری با بیان اینکه قبل از این بازیگران میدون فضایی فقط دانشگاه ها و مراکز دولتی بودن، تاکید کرد باید زمینه لازم واسه فعالیت و رشد بخش خصوصی رو در همه ارکان فناوری فضایی شامل طراحی و ساخت ماهواره، ماهواره بر، ایستگاه های زمینی، مرکز عملیات و کنترل و تحلیل داده های ماهواره ای و آزمایشگاها آماده کنیم تا باعث تشکیل و پیشرفت صنعت فضایی در کشور باشیم.

ایشون باور داره که توانمندسازی بخش خصوصی و ایجاد کار و کاسبیای فضاپایه از اولویتای سازمان فضاییه و در این مورد اداره کل مربوط به این بخش در سازمان فضایی تشکیل شده که با برگزاری کارگاه های آموزشی در سراسر کشور و شناسایی ظرفیتا و نیازمندیای بخشای جور واجور واسه سرویس دهی فضایی به اونا زمینه اولیه واسه ایجاد و تشکیل کار و کاسبیای فضاپایه جفت و جور شده:

«در قدم بعدی با آزاد سازی داده های ماهواره ای غیرحاکمیتی سازمان فضایی که می تونه یه ظرفیت مناسب واسه تشکیل کار و کاسبیای فضاپایه باشه، تلاش در پیشرفت خدمات کاربردی به جامعه داریم. هم اینکه ایجاد مراکز کارآفرینی و پارکای علمی و فناوری هم واسه پیشرفت کار و کاسبیای فضاپایه از اولویتای سازمان فضایی هستش که در حال اجرا هستن.»

این مقام مسئول درباره روند ساخت ماهواره گفت که فعالان این بخش در کشورمون در حال گذر از سطح ماهواره های تحقیقاتی به ماهواره های کاربردی و عملیاتی هستن. مثلا از نظر قدرت تفکیک تصاویر  رشد ۱۰ برابری رو تجربه کردیم و با برگزاری جلسه هایی با وزارت علوم و دانشگاه ها قرار شده تا در پروژه های بخش فضایی کشور از بیشترین حد ظرفیت دانشگاه ها بهره ببریم:

«با کمک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ماهواره «پارس دو» که ماهواره ای سنجشی و براساس کاربرد خاصه عملیاتی می شه و تلاش شده تا موندگاری در مدار رو داشته باشه. در میدون فناوری با سرعت جلو میریم، پروژه هایی با مجوز وزارت ارتباطات تعریف شده و با کمک اونا می تونیم ماهواره های صنعتی سنجشی «سار» بسازیم البته در این مورد هم مناقصه برگزار می شه تا شرکتای خصوصی به این میدون وارد شن.

سازمان فضایی تا الان چندین مناقصه با بخشای خصوصی برگزار کرده پس در تلاش هستیم تا زنجیره فضایی با این بخشا تکمیل شه، ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که بقیه کشورای دنیا ۷۶ درصد از اقتصاد فضا رو در اختیار بخش خصوصی قرار دادن، اما ایران سهم کمی از این اقتصاد بزرگ رو داره که به همین منظور تمایل داریم، تصدی گری در میدون فضا رو از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار کنیم که این موضوع با حفظ مسئولیت پذیری سازمانه. هم اینکه درمورد ایجاد ایستگاه دریافت داده های ماهواره ای هم اقدامات مقدماتی با سازمان تنظیم انجام و بخش خصوصی هم واسه سرمایه گذاری در این میدون بیان تمایل کرده.»

رییس سازمان فضایی میگه که شفاف سازی در بخش فضایی و اطلاع رسانی و گسترش خدمات فضایی نگرانی این سازمانه و داده های ماهواره ای در بخشای جور واجور از جمله مدیریت منابع آبی، حفاظت محیط زیست، کشاورزی، هواشناسی، خدمات شهری و… کاربرده ها و خدماتی متنوعی دارن و می تونه به عنوان یه وسیله در اختیار مدیریت کلان کشور قرار گیرد.

به گفته برابری با پایشای مستمری که در سازمان فضایی انجام می شه در بخشای جور واجور این اطلاعات از راه سایت سازمان اطلاع رسانی می شه. اونم اینکه درباره پیشرفت صنعت گردشگری فضاپایه در کشور گفت:

«کشور ما به دلیل داشتن آسمون صاف ظرفیتای مختلفی در مورد گردشگری داره که این موضوع فرصت مناسبی در این مورد حساب می شه، یکی از این مناطق نیاسر کاشانه مسئولان کاشان اعلام کردن که در شش ماه اول سال جاری چهار و نیم میلیون گردشگر به این قسمت سفر کردن.»

رییس سازمان فضایی اضافه کرد که مثل سازی فضا واسه گردشگران بسیار جذابه و اولویت ما اینه که پارکای گردشگری در امسال راه اندازی شه.

ایشون با اشاره به پروژه هایی که در امسال تکمیل می شه، گفت: «امسال روند پرتاب ماهواره «ناهید یه»، «پارس یه» و «ظفر» شروع می شه و «ناهید۲ » و «بلوک مداری» هم تکمیل می شه.»

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *