سونی از حسگر ۲۲٫۵ مگاپیکسلی IMX318 پرده برداشت: آیا اکسپریا Z6 به آن مجهز خواهد شد؟

سونی امروز از حسگر دوربین تازه خود به نام Sony IMX318 واسه تلفنای هوشمند پرده برداشت. این حسگر دو مشخصه جدید و قابل توجه داره: فوکوس خودکار بسیار سریع و لرزشگیر ویدئویی سه محوره که به گفته شرکت سازنده اولینه.

سونی مدعی شده که حسگر تازه اش فقط به ۰٫۰۳ ثانیه واسه فوکوس کردن خودکار نیاز داره و لرزشگیر اونم بی ماننده اما واسه اینکه منظور شرکت مورد بحث از آمار و ارقام اعلام شده رو به صورت کامل فهمیده باشین بهتره نگاهی به دو ویدئوی زیر بندازین.

فوکوس خودکار هیبریدی

حال بذارین ببینیم که تکنولوژی تازه فوکوس خودکار هیبریدی سونی چیجوری کار می کنه؟ این شرکت ژاپنی اعلام کرده که فوکوس خودکاری هیبریدی اون ترکیبیه از فناوری فوکوس خودکار تشخیص فازی با فوکوس خوکار تشخیص کنتراست و قبلا این فناوری با ترکیب حسگر تصویر و پردازنده موبایل تولید شده.

در IMX318 اما سونی، واسه اولین بار در دنیا یه حسگر تصویر CMOS رو با تکنولوژی فوکوس خودکار هیبریدی درون پردازنده سیگنالای داخلی تعبیه کرده. اینطوری فوکوس خودکار دستگاه می تونه سرعت خیره کننده ای برابر با ۰٫۰۳ ثانیه داشته باشه و در زمان فیلمبرداری با اندازه ۶۰ فریم بر ثانیه هم سرعت ۰٫۰۱۷ ثانیه رو واسه فوکوس از خود به نمایش بزاره.

ویدئوهای ۴K عالی با لرزشگیر سه محوره داخلی

قبلا تلفنای همراه بهره مند از لرزشگیرهای سه محوره به بازار معرفی شده بودن (واسه نمونه LG G4)، اما حسگر تازه IMX318 سونی اولین محصولیه که لرزشگیر سه محوره اش درون پردازنده سیگنال داخلی اون گذاشته شده.

این یعنی، میشه حتی با وجود لرزش موبایل، ویدئوهای ۴K با کیفیتی رو به لطف خروجی سیگنال به دست اومده از ژیروسکوپ سه محوره خارجی اون جفت و جور کرد.

تکنولوژی جدید به خدمت گرفته شده درون IMX318 نتنها لرزش دوربین بلکه انحراف لنز رو هم اصلاح می کنه و مهم تر از همه اینکه چون روند حذف لرزش درون سخت افزار خود حسگر اتفاق میفته به انرژی کمتری واسه اون نیاز میشه.

با در نظر داشتن موارد گفته شده میشه گفت تکنولوژی لرزشگیر فوق العاده ای که درون این حسگر به خدمت گرفته شده اونو به گزینه ای ایده آل واسه استفاده در دوربینا هم بدل می کنه.

کوچیک ترین ابعاد واسه پیکسلا

Sony IMX318 یه حسگر ۱/۲٫۶ اینچی ۲۲٫۵ مگاپیکسلیه و با این ابعاد، کوچیکترین پیکسلای به خدمت گرفته شده درون دوربین دستگاه های موبایل رو داره: تنها یه میکرون.

ابعاد پیکسل فاکتوری کلیدی واسه قضاوت در مورد چگونگی کارکرد یه دوربین در نور کم حساب می شه و هرچه این ابعاد بزرگ تر باشه، می تونه نور بیشتری رو دریافت کرده و کارکرد بهتری رو از خود به نمایش بزاره.

اگه بخوایم مقایسه ای در این رابطه انجام بدیم، این روزا تعداد خیلی از تلفنای هوشمند پیکسلایی با ابعاد ۱٫۱۲ میکرون دارن و بعضی مدلا که به خاطر کارکرد خوبشون در نور کم به خود می بالند، پیکسلایی با اندازه ۱٫۵۵ پیکسل دارن.

حال با در نظر داشتن اینکه حسگر جدید سونی اینجور پیکسلای کوچیکی داره، این شرکت ادعا کرده افتی در کیفیت تصویر اون اتفاق نیفتاده و این کیفیت با مدل IMX230 برابری می کنه.

تاریخ عرضه

عرضه این حسگر به سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ میلادی افتاده (اوایل تیرماه) و بخاطر این انتظار میره که سونی اونو در موبایل اکسپریا Z6 خود مورد استفاده بذاره.

اما داستان به اینجا ختم نمی شه؛ اگه قابلیتای این محصول به همون اندازه ای باشن که سونی وعده داده، بعید نیس که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس از اون در گلکسی نوت ۶ و حتی آیفون ۷ هم استفاده شه چراکه هم سامسونگ و هم اپل از مشتریان وفادار حسگرهای سونی هستن.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *