پایان نامه درباره وب سایت و ورزش//تاریخچه فناوری اطلاعات و ارتباطات

تاریخچه فناوری اطلاعات و ارتباطات

بشر از دیرباز در تلاش است تا اندیشه­ها و دانش خود را در اختیار همدیگر قرار دهد؛ لذا از بدو تاریخ همواره در جستجوی روش­ها و امکانات مختلف برای نیل با این هدف بوده است. ابتدا این اطلاعات و اندیشه­ها به صورت شفاهی در اختیار یکدیگر گذاشته می­شد اما با اختراع حروف الفبا فرهنگ شفاهی و گفتاری به فرهنگ نوشتاری تبدیل شد و بشر اندیشه­های خود را بر لوح نگاشت. کهن­ترین پیشینه مستندسازی مربوط به سومری­ها است که مطالب خود را بر روی سنگ حک می­کردند (رجايي، 1388).

نوشتن بر روی سنگ­ها و پوست حیوانات و بعد­ها بر روی کاغذ ادامه یافت تا بعد­ها گوتنبرگ در سال 1452 ماشین چاپ را اختراع کرد. او بنیادی­ترین دگرگونی را در شرایط زندگی متفکران تاریخ تمدن غرب به وجود آورد. اختراع او فرهنگ نوشتاری را به فرهنگ چاپی تبدیل کرد، در نتیجه زمینه تولید انبوه فراهم شد و مواد چاپی در دسترس همگان قرار گرفت (ذوفن، 1383).

در نیمه قرن بیستم با اختراع فناوری­های الکترونیکی و گسترش آن انقلابی دیگر به وقوع پیوست، در این قرن که اطلاعات افزایش بی رویه­ای پیدا کرد سازماندهی، ثبت و ذخیره سازی آن نیز پیچیده­تر شد. لذا دستیابی به این اطلاعات نیز به نوبه خود دشوار گشت، اما با پیشرفت فناوری­های دیجیتالی و تولید ابر رایانه­ها و سرعت اعجاب آور پردازش اطلاعات و ظرفیت بالای رایانه­ها، راهی جدید در جهت حل این مشکل بود. از این رو علم رایانه، ذخیره سازی و بازتاب حجم گسترده اطلاعات و دانش بشری در هم آمیخت و فناوری اطلاعات و ارتباطات شکل گرفت (مهدوي، 1379).

امروزه شبکه­های اطلاعاتی جدید بوجود آمده­اند که فرد با مواجهه با آن­ها در کمتر از چند ثانیه به حجم عظیمی از اطلاعات مورد نیاز خود دست می­یابد، زیرا برای هر یک از موضوعات علمی پایگاه و سایت­های اطلاعاتی بوجود آمده است که انسان قادر است با فشار دادن یک دکمه دنیا را به خانه خود بیاورد.

روند تحولات فعلی، ادامه تحولات کلان تاریخ بشری است. تحول انقلاب کشاورزی به انقلاب صنعتی و سپس به انقلاب اطلاعاتی گسترده­تر از آن است که بتوان آن را یک دستاورد یک گروه خاص قلمداد نمود (رجايي، 1380). کسانی چون ارسطو به ما آموخته­اند که موفقیت در با یکدیگر زیست بستگی به این دارد که چگونه به طور جمعی به زندگی هایمان نظم ببخشیم. “هانا آرنت[1]” به ما گوشزد کرد که این، به نوبه خود، وابسته بدان است که چگونه با یکدیگر تعامل و ارتباط موفقیت آمیز داشته باشیم. عصر اطلاعات و ارتباطات، ابزار­های دست یافتن به این ارتباط را فراچنگ آورده است. بی سر و صداترین علت انقلاب صنعتی را باید در تراکم تدریجی اطلاعات طی عصر کشاورزی جستجو کرد. انقلاب اول صنعتی حرکت از جامعه کشاورزی به سوی کار در کارخانه­ها بود و دومین انقلاب صنعتی تغییر مشاغل اجتماعی از کار در کارخانه­ها به سوی ارائه خدمات بود (خليلي و كفاشيان، 1386). اکنون ما در آستانه سومین انقلاب صنعتی یا عصر اطلاعات هستیم. جریان سریع و آسان اطلاعات در سطح جهان به میزان زیادی سطح خدمات تجاری- اقتصادی را گسترش و بیش از پیش نموده است. در این عصر که مشخصه آن حجم زیاد تولید، انتقال و پردازش اطلاعات است، نهاد­های قدرت از داشتن کارخانه­ها و تولید محصول، به داشتن دانش و اطلاعات تغییر یافت، همچنین زیرساخت­های توسعه از خطوط انتقال انرژی که نماد توسعه جامعه صنعتی می­باشد، به توسعه زیرساخت­های مخابراتی و سخت افزار­های لازم برای تولید و انتقال و پردازش اطلاعات تغییر می­یابد که این تحولات عظیمی را در بخش­های مختلف جامعه ایجاد می­کند (مرادي و هاشمي، 1384).

یک ویژگی بدیع، تحولات انقلاب اطلاعاتی را از دو انقلاب قبلی متمایز می­کند، و آن این است که بروز و ظهور آن نتیجه طرح و برنامه خاصی نیست، پیشتازان و سردمداران آن همه جایی و هیچ جایی هستند، و به مرز خاصی تعلق ندارد. از طرفی اگر تولید تمدنی کشاورزی به زمین بستگی بود و تولید صنعتی به سرمایه و مواد خام، که همه تمام شدنی است، وابسته بود. تولید تمدنی اطلاعاتی به نبوغ، ابتکار و خلاقیت بشری وابسته است. انتقال و داد و ستد اطلاعات موجب افزون شدن خود آن و بهره رسانی به همه افراد درگیر در آن می­شود (رجايي، 1380).

در سال 1989 میلادی شبکه جهانی وب ابداع شد؛ اهمیت این ابداع برابر با انقلاب­های صنعتی و کشاورزی برای جامعه­های کشاورزی و صنعتی است. اما ابداع شبکه جهانی مانند اختراع­های پیشین، تاریخی دارد که بر آن مقدم است. ریشه­های آن در سلسله­ای از رویدادهاست که دست کم دو دهه را در بر می­گیرد. در 1965 میلادی وزارت دفاع امریکا سازمان طرح­های پژوهشی پیشرفته (آرپا) را به منظور پژوهش در زمینه “شبکه جمعی رایانه­های اشتراک مکانی” سرپرستی کرد (همان، ص119). تامین شبکه آرپانت در سال 1969 به عنوان منشاء پیدایش اینترنت شناخته می­شود. شماری از پیشرفت­ها در تاریخ ارتباطات رایانه­ای، در موفقیت طرح آرپانت نقشی بنیادین داشته اند؛ اولین مورد برای تفکر برقراری ارتباط رایانه­ای از راه دور بود (اسلوين، 1380).

به طور کلی تاریخچه فناوری اطلاعات به چهار دوره اصلی تقسیم می­گردد و هر یک به وسیله فناوری اصلی که در آن زمان برای حل مسائل مربوط به داده­ها، پردازش، بازداد و ارتباطات بکار  می­رفته متمایز می­گردد. این چهار دوره عبارتند از:

  1. عصر قبل از مکانیکی The pre mechanical (3000-1450) قبل از میلاد میسح
  2. عصر مکانیکی The mechanical (1840-1450) قبل از میلاد میسح
  3. عصر الکترومکانیکی The electromechanical (1940-1840) بعد از میلاد میسح
  4. عصر الکترونیک The Electronical (زمان حال-1940) بعد از میلاد میسح

چگونگی ذخیره و نمایش اطلاعات بگونه­ای که دقیق و روشن و دائمی باقی بماند، از جمله مسائل اساسی بود که انسان­ها در طی دوره ما قبل مکانیکی با آن رو به رو بوده­اند و با اختراع الفبا و اولین سیستم­های نوشتاری و شمارش، ایجاد سیستم­های شمارش 9 رقمی، و سپس 10 رقمی، کاغذ، قلم، کتاب و کتابخانه به انسان امکان غلبه بر موانع و شناخت بهتر جهان اطراف را اعطا نمود و به او اجازه داد به ثبت و انتقال ایده هایش بپردازد. اما زمان و هزینه­های زیادی مورد نیاز بود برای همه بهره گیری از این امکانات ممکن نبود. مخترعین با بهره گیری از ابزار­ها و فناوری­های موجود (چرخ دنده، محور­ها و قدرت انتقال مکانیکی به وسیله آن ها) ماشین­هایی را اختراع نمودند که برخی کار­ها را که انسان عادت داشت خودش انجام دهد به جای او انجام می­داد (عصر مکانیکی). با پیچیده شدن نیاز­های جوامع صنعتی، نیاز به فناوری قدرتمند­تر برای پشتیبانی از سیستم­های اطلاعاتی پیشرفته افزایش می­یافت. دستیابی به روش­هایی برای مهار الکتریسیته کلید پیشرفت در این دوره (الکترومکانیکی) بود و دانش و اطلاعات می­توانست تبدیل به ضربات الکتریکی گردد. در طی 5 سال پس از عصر الکترومکانیکی نیاز به فناوری سریع تر، قدرتمند­تر و معتبر­تر برای کمک به انطباق با تغییرات سریع دنیای اطراف، یک مساله کلیدی بود و کشف فناوری دیجیتال که قادر بود این نیاز را مرتفع سازد پیشرفت اصلی این دوره بود (لاودن و همكاران، 1380).

[1] Hanna Arnet