موانع استقرار بازاریابی رابطه‌مند در مدیریت هواداران باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال ایران

امروزه صاحب نظران بازاریابی را فرایند ارضای نیازها و خواسته های بشر تعریف می کنند. بازاریابی عبارت است از: فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ها از طریق فرایند مبادله (1). در دنیای امروز سازمان های مختلف خدماتی و تولیدی برای حفظ، بقا و توسعه باید فرآورده های خود را منطبق بر نیازهای مخاطبین و افراد ذی نفع ارائه دهند و با توجه عمیق به مشتری گرایی به کیفی سازی خدمات مبادرت نمایند (2). در حال حاضر تنها سازمان هایی می توانند در عرصه رقابت از موقعیت مناسبی برخوردار باشند که محور اصلی فعالیت های خود را تأمین خواسته های مشتریان و ارضای نیازهای آنان قرار داده اند (3). بر همین اساس طی دو دهه ی گذشته سازمان های بسیاری به اهمیت رضایت مندی مشتریان خود واقف شده و دریافته اند که حفظ مشتریان موجود به مراتب کم هزینه تر از جذب مشتریان جدید است. به علاوه وجود رابطه ی قوی بین رضایت مندی مشتریان و سودآوری مورد پذیرش واقع شده و تأمین و ارتقای رضایت مندی مشتریان به هدف عملیاتی بسیار مهم سازمان ها  تبدیل شده است. در شرایط رقابتی موجود رسالت واقعی سازمان ها درک نیازها و خواسته های مشتریان و ارائه راهکارهایی است که رضایت مشتریان را در پی داشته باشد. برتری در بازار فقط با تأمین رضایت مشتری، ابداع، نو آوری و ارائه کیفیت و خدمات برتر به دست می آید (4). بنابراین سازمان ها همواره باید ناظر و مراقب تعامل بین خود و مشتریانشان باشند و با شناخت و درک صحیح از نیازها و ارزش های در نظر مشتریان، کالاها و خدمات باارزش به آنان ارائه کنند تا با جلب رضایت مندی آنان درآن ها وفاداری ایجاد کنند (5). و باتوجه به اوج گرفتن رقابت بین سازمان ها و درک اهمیت حفظ مشتریان، سازمان ها به تدریج به سمت ایجاد و حفظ روابط بلند مدت با مشتریان گام برداشته که طبق نظر محققان، بازاریابی رابطه مند مناسب ترین گزینه برای دستیابی به این مهم می باشد (6).

کریستوفر، پاینه و بالانتینی[1](1991) نیز دلایل اهمیت بازاریابی رابطه مند و گرایش روزافزون سازمان ها به آن را به قرار زیر مطرح کرده اند. تمرکز این رویکرد در حفظ مشتری، ارائه مزایای برتر محصول/ خدمت، تعقیب بینش بلندمدت، فراهم کردن زمینه تعهد در مشتریان (7). اهمیت بحث بازاریابی رابطه مند منجر به ایجاد زمینه های پژوهشی نوینی در ارتباط با ورزش شد. به طوری که در جذب اسپانسرهای ورزشی، ایجاد وفاداری در مشتریان استفاده کننده از خدمات ورزشی، جذب مشتریان به باشگاه های ورزشی و افزایش کیفیت خدمات باشگاه ها مفید واقع گردید.

بنابراین با در نظر گرفتن هواداران به عنوان مشتریان اصلی باشگاه های فوتبال، مدیریت باشگاه ها می توانند با به کارگیری استراتژی های بازاریابی رابطه مند به ایجاد و حفظ روابط بلندمدت با هواداران بیندیشند.

بیان مسئله

در دنیای رقابتی امروز، مشتریان در کانون اصلی توجه شرکت ها قرار دارند و رضایت مندی آن ها عامل اصلی کسب مزیت رقابتی سازمان ها است. لازمه جلب رضایت مشتریان، تأمین کامل نیازها و شناسایی دقیق اهمیت موضوع هواداران و تاثیرات اقتصادی آن ها بر باشگاه ها باعث شده تا این موضوع هدف بسیاری از پژوهش های علمی قرار گیرد. اما بررسی متون علمی نشان می دهد که بیشتر این تحقیقات به شناسایی عوامل مؤثر بر حضور هواداران و انگیزه های آن ها اشاره داشته اند و توجه جدی به بحث جذب و حفظ روابط بلندمدت با هواداران نکرده اند (8).

هواداران یکی از مهم ترین گروه های مشتریان برای بازاریابان ورزشی هستند زیرا تماشای یک ورزش به عنوان یکی از قسمت های برجسته صنعت تفریح شناخته شده است. بنابراین درک مفهوم هواداران ورزشی یک وظیفه و یکی از نقاط اصلی موفقیت متخصصانی است که در  صنعت ورزش فعالیت دارند (9).

بنابراین اهمیت موضوع هواداران و تأثیرات اقتصادی آن بر صنعت فوتبال باعث شده تا این موضوع هدف بسیاری از پژوهش های علمی قرار گیرد. تمایل به فعالیت های پژوهشی در زمینه تماشاچیان به اواسط دهه 1950 میلادی باز می گردد. از آن زمان  به بعد کتب و مقالات متعددی در این زمینه نگارش شده است. به طوری که در سه دهه اخیر تحقیقات در زمینه تماشاچیان ورزشی در هر دو جنبه نظری و کاربردی آن پیشرفت قابل توجهی داشته است. تعداد مقالات انتشار یافته راجع به تماشاچیان ورزشی در مجلات علمی و اقتصادی مطرح دنیا مؤید این موضوع است (10). از سوی دیگر فوتبال به دلیل عمومیت بسیار بالا و نیز قابلیت درآمدزایی شگفت آور خود توانسته است، حیطه وسیعی از تحقیقات نظری و کاربردی تماشاچیان ورزشی را به خود اختصاص دهد. الهی (1387) در رساله خود عنوان داشت که امروزه لیگ های معتبر حرفه ای فوتبال به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی برای بسیاری از تحقیقات کاربردی مرتبط با ورزش مبدل شده اند (8). به دلیل رشد بسیاری از لیگ ها و نزدیک شدن رقابت بین تیم­ها از یک طرف و حضور پر رنگ حامیان و هواداران باشگاه­ها به منظور تشویق تیم محبوب خود از سمت دیگر، زمینه جدیدی از مطالعات تماشاچیان فوتبال را فراهم ساخت و ذهن تعداد بیشتری از پژوهشگران این زمینه را به خود مشغول داشت. بررسی مقالات و پژوهش های مرتبط با تماشاچیان فوتبال بیانگر آن  است که اکثریت قریب به اتفاق آن ها بر روی لیگ های معتبر فوتبال اروپایی و عمدتاً لیگ برتر انگلستان، اسپانیا و تا حدودی استرالیا صورت پذیرفته است. انگیزه­های حضور هواداران، عوامل  موثر بر حضور آن ها، علل جانبداری و وفاداری هواداران، کیفیت خدمات و رضایت مندی آن ها و شرط بندی حاصل از برد و باخت تیم های باشگاهی نمونه هایی از موضوعات متعددی است که در سه دهه اخیر پژوهش های حوزه تماشاچیان فوتبال را به سوی خود جلب نموده است (8،11،10).

با توجه به مطالب فوق و به دلیل اهمیت موضوع هواداران، بازاریابان ورزشی به دنبال یک استراتژی مناسب برای جذب و حفظ روابط  بلندمدت با هواداران هستند در این میان بازاریابی رابطه مند یک استراتژی مناسب براى رضایت مندى و حفظ مشتریان ورزشى می باشد. استراتژی بازاریابی رابطه مند مبتنی بر ایجاد، توسعه و حفظ ارتباط با خریداران و دیگر همکاران تجاری، و تلاش برای حمایت و افزایش مشتریان یک سازمان و در نهایت افزایش سوددهی سازمان ها است که با ایجاد و حفظ این رابطه هم مشتریان و هم سازمان ها سود می برند.

تحقیقات نشان داده است که موانع متعددی بر سر راه اجرای برنامه های بازاریابی رابطه مند وجود دارد که از اثربخشی این برنامه ها کاسته و در نتیجه مانع از رسیدن به هدف اصلی آن شده است. سیمکین[2] (2002)، طی تحقیقاتی که بر روی سازمان های تولیدی و خدماتی انجام داد موانعی را شناسایی نمود که مهم ترین آن ها به قرار زیر است: ارتباطات نامناسب و ضعیف، اطّلاعات ناکافی، فقدان مهارت های تجاری/آموزشی مدیران عالی، فقدان درک کافی از مشتریان، عدم تناسب بین تحصیلات و وظایف محوله، عدم باور ارتباطات جهت برنامه های سازمان (12). هریس[3] (2000)، در طبقه بندی دیگری، موانعی که بر سر راه توسعه ی استراتژی های بازاریابی رابطه مند بوده است را به سه گروه 1. موانع ساختاری 2. موانع سیستمی 3. موانع استراتژی تقسیم کرد (13).

در نتیجه موانع متعددی مانع از اجرای استراتژی های بازاریابی رابطه مند می شود که عدم توجه به آن ها منجر به کاهش چشمگیر مشتریان سازمان ها و عدم تحقق اهداف بازاریابی رابطه مند می شود. در خصوص هواداران هم که به عنوان مشتریان اصلی باشگاه ها محسوب می شوند این موضوع مصداق پیدا می کند بنابراین مسأله اصلی پژوهش، این است که موانع احتمالی جذب و حفظ هواداران لیگ حرفه ای فوتبال کشور چیست؟

بهره گیری از نگرش بازاریابی در جذب هواداران کاری است که کشورهای پیشرفته و پیشتاز در امر بازاریابی ورزش جهان، پیش از کشور ایران آغاز کرده اند. بنابراین ضروری است تا با نگاهی اقتصادی و صنعتی به ورزش و متعاقب آن نگرش سیستمی به بازاریابی ورزشی به دنبال ارائه الگوهایی مبتنی بر تفکر علمی در این حوزه بود. با توجه به موارد مذکور، این پژوهش در نظر دارد تا موانع استقرار بازاریابی رابطه مند در مدیریت هواداران لیگ حرفه ای فوتبال کشور را شناسایی بنماید. شناخت این موانع می­تواند رهنمودهایی را برای مدیران سطوح مختلف صنعت فوتبال (باشگاه، سازمان لیگ و فدراسیون) فراهم آورده تا با استفاده از اصول مدیریت ورزشی بتوانند به جذب و توسعه نظام هواداری در فوتبال و نیز ورزش کشور کمک نمایند. در نهایت بتوان بدین وسیله زمینه ارتقا و توسعه این بخش ارزشمند و سودآور از صنعت فوتبال را فراهم نمود.

ضرورت و اهمیت تحقیق

با توجه به ضرورت و اهمیت حفظ و نگهداری هواداران به عنوان مشتریان اصلی باشگاه ها، مدیران باشگاه ها، بازاریابان ورزشی و مسئولین کشور نیازمند شناسایی عوامل اثرگذار بر ارزش های هواداران و راه های ایجاد یک رابطه بلندمدت با آن ها می باشند. نتایج تحقیقات، موفقیت ورزش حرفه ای را به نوعی به روابط با هوادارانش وابسته می داند (14). از نقطه نظر ارزش اقتصادی، جذب و حفظ هواداران فوتبال متغیری کلیدی در بخش درآمدزایی برای باشگاه ها به حساب می رود. به طوری که در نظام توسعه باشگاه های کشور، از جمله وظایف باشگاه ها ایجاد کانون هایی برای جذب، حفظ و توسعه هواداران است (15). بی شک هواداران نقش انکارناپذیری در ادامه حیات باشگاه های ورزشی خواهند داشت (8).

در این میان، اهمیت موضوع فوق حائز این مطلب است که به دلیل نوپا بودن صنعت فوتبال حرفه ای در کشور، مقوله مدیریت هواداران به شدت نیازمند پژوهش های علمی منظم و سازمان یافته است. این درحالیست که چنین موضوعاتی می تواند جذابیت های تحقیقی زیادی برای پژوهشگران حوزه های مختلف نظیر مدیریت ورزش و اقتصاد داشته باشد. بدیهی است اجرای چنین پژوهش هایی با محوریت مدیریت بازاریابی بر روی هواداران، قادر بوده باشگاه ها را آشنا به استفاده از اطلاعات در مورد مصرف کنندگان (هواداران) نموده و فهم تفاوت های نگرشی و رفتاری آن ها در مورد باشگاه ها را باعث گردد.

با توجه به مطالب فوق، اگر موانع جذب و حفظ هواداران مشخص و روشن باشند، بازاریابان ورزشی قادر خواهند بود که استراتژی های بازاریابی مناسب تری را برای مدیریت هواداران باشگاه ها طراحی کنند (10). همچنین متعاقب آن، باشگاه ها را از طیف هوادار بیشتر که منجر به منافع مالی و اجتماعی بسیار می شود، بهره مند گردانند.

به طور کلی ضرورت انجام این پژوهش را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

الف: بازاریابی رابطه مند در فضای کسب و کار رقابت مفهومی جدید است و هنوز صاحب نظران اتفاق نظر کاملاً یکسانی بر روی عوامل اصلی و موانع آن ندارند.

ب: شناسایی موانع اجرای بازاریابی رابطه مند در باشگاه های ورزشی منافع زیر را به دنبال خواهد داشت:

    1. مزایای حمایتی، اقتصادی و اجتماعی هواداران
    1. حفظ هواداران کنونی
    1. کسب منابع و درآمد بیشتر

ج: با شناخت موانع استقرار بازاریابی رابطه مند می توان رهنمودهایی برای مدیران مختلف صنعت فوتبال در زمینه هواداران ارائه داد.

با در نظر گرفتن موارد مذکور، امید است نتایج پژوهش حاضر بتواند موانع موجود در جذب و حفظ هواداران فوتبال را به خوبی شناسایی نموده و برنامه ریزی های آتی را جهت مدیریت آن ها، هموار نماید.

اهداف پژوهش