پیشینه تاریخی شهرستان جیرفت -پایان نامه مدل استراتژيک برای جاذبه گردشگری

پیشینه تاریخی

گذر رودخانه هلیل از شهرستان جیرفت این نوید را می داده است که این منطقه تمدن بزرگ و کهن را در خود پنهان کرده است. وجود رود ها و جغرافیای ویژه با بخش های کوهستانی و دشت، منابع خاکی شرایط مناسبی را برای زیست گیاهی و جانوری فراهم آورده و این نکته را تایید می کند که در طول تاریخ یکی از مراکز زیست محیطی به شمار می آمده است.

کاوش های باستان شناسی نشان داده است که خواستگاه تمدن بشری آنگونه که گمان می رفت، نه در جنوب بین النهرین بلکه در جنوب شرق ایران واقع در کناره های هلیل رود بوده است.

موید این موضوع وجود تپه های باستانی کنار صندل بوده که نتیجه نخستین فصل حفریات و مطالعات بر روی اشیاء عتیقه نشان داد که این آثار به نیمه نخست هزاره ی سوم قبل از میلاد تعلق داشته و این منطقه بزرگتری مرکز تولیدات سنگی و فلزگری در تمامی شرق بوده است.

3-12- تبیین وضع موجود بخش های اقتصادی- اجتماعی شهرستان جیرفت

3-12-1- ویژگی ها و شاخص های اقتصادی تولیدی شهرستان

3-12-1-1 -بخش کشاورزی و منابع طبیعی

با توجه به شرایط آب و هوایی که در واقع یک گلخانه طبیعی برای محصولات کشاورزی می باشد. امکان کاشت و بهره برداری محصولات گوناگون کشاورزی را فراهم آورده است. سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی این شهرستان 64395هکتار با میزان تولیدی معادل 1016389تن می باشد که 61.6 درصد به به سطح زیر کشت محصولات زراعی و مابقی به کشت کحصولات باغی اختصاص دارد.

از عمده محصولات زراعی این شهرستان می توان به غلات، سبزیجات سیب زمینی و گوجه فرنگی از بیشترین سطح زیر کشت برخوردار بوده اند و این شهرستان یکی از مناطق مستعد تولید سیب زمینی در استان شناخته شده است به طوریکه تولید سیب زمینی سیب زمینی و پیاز در منطقه درقالب طرح استمرار یکی از راهکارهای دولت برای تأمین این محصولات در زمان کمبود آنها در کشور است.همچنین در بین محصولات جالیزی خیار بالاترین سطح زیر کشت را دارد.

میزان تولیدات محصولات باغی شهرستان جیرفت 172131تن می باشد و با سهمی معادل 12.37درصد از کل تولیدات باغی استان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است، بیشتریت تولیدات باغی این شهرستان به مرکبات و خرما اختصاص دارد، شهرستان جیرفت در زمینه تولید محصول، در تولید مرکبات با 17.72درصد سهم رتبه دوم و در تولید خرما با 8.54 درصد سهم جایگاه چهارم استان را به خود اختصاص داده است

3-12-1-2- منابع طبیعی

در سال 1390 پارک ها و ذخیره گاه های جنگلی شهرستان جیرفت 353 هکتار می باشد که 300 هکتار مربوط به پارک های جنگلی و مابقی ذخیره  گاه های جنگلی می باشد0

مساحت جنگل های مصنوعی شهرستان 510 هکتار می باشد و در مجموع جمع  عرصه های جنگلی شهرستان 863 هکتار می باشد0در حال حاضر مساحت مراتع شهرستان جیرفت 425590.22 میلیون هکتار می باشد0دام و بهره برداری بی واسطه از منابع مرتعی و سایر منابع محیطی در دسترس ، مبنای اصلی اقتصاد ومعیشت عشایر است که نقش تعیین کننده ای در این شیوه زندگی و نیز فعالیت های اقتصادی و اجتماعی آن ایفا می کند0

جریان کوچ بارزترین  ویژگی زندگی عشایر است براساس آخرین سرشماری عشایری در سال 1387 جمعیت معادل 2705 خانوار در قالب 19 ایل و سه طایفه مستقل با 350000 رأس دام در سراسر شهرستان پراکنده اند0

3-12-1-3- بخش منابع آب

آب این شهرستان از طریق 1490 حلقه چاه عمیق  و4650 چاه نیمه عمیق و 450 رشته قنات و 787دهنه چشمه تأمین می شود. میزان تخلیه سالیانه چاه های عمیق 743.872میلیون متر مکعب و میزان تخلیه سالیانه چاه های نیمه عمیق 417.389 میلیون متر مکعب می باشد همچنین میزان تخلیه سالیانه قنات ها   77.389 میلیون متر مکعب و میزان تخلیه چشمه ها 55.97 میلیون متر مکعب گزارش شده است. قابل ذکر است این شهرستان در خوزه آبرز جازموریان قرار گرفته است.

مهمترین سدهای مخزنی شهرستان سد مخزنی جیرفت می باشد این سد با اهداف تأمین آب کشاورزی و برق احداث گردیده استو ظرفیت نیروگاه آن 28 مگاوات می باشد. اهداف احداث این سد، بهبود آبیاری 11000 هکتار از اراضی پایین دست و توسعه اراضی جدید به وسعت 2.7 هزار هکتار می باشد.

این سد در محل تنگ نراب بر روی رودخانه هلیل احداث گردیده است.حجم آب تنظیم شده 332 میلیون متر مکعب و ظرفیت آبگیری 130.3 میلیون متر مکعب می باشد.شهرستان جیرفت دارای یک سد انحرافی تنظیمی می باشد که آبیاری 6700 هکتار اراضی پایین دست را تأمین می کند.

3-12-1-4- بخش صنعت و معدن

در راستای تحقق اهداف چشم انداز بلند مدت توسعه استان و جهت گیری های آمایش سرزمین ، توسعه صنعت و معدن به عنوان مهمترین مأموریت و وظیفه اصلی استان تعریف گردیده است. در شهرستان جیرفت ذخئر غنی مواد معدنی فلزی و غیر فلزی از قبیل معادن مس، کرومیت، مرمریت، طلا، تراورتن، آهن ، منیزیت و انواع معادن سنگ های ساختمانی در این شهرستان وجود دارد که بخشی از آنها فعال و بخش دیگری نیاز به فعال شدن دارد.

همچنین این شهرستان را می توان جزء قطبهای مهم تولید محصولات کشاورزی دانست که تأمین کنندهمواد اولیه صنایع تبدیلی کشاورزی می باشد و وجود دام های سبک و سنگین در این شهرستان میتواند زمینه استقرار صنایعی نظیر صنایع لبنیات، چرم و انواع کشتارگاه باشد. شهرستان جیرفت دارای 2 شهرک صنعتی می باشد که تعداد 94 واحد صنعتی در این شهرک ها به بهره برداری رسیده است. این واحد ها با سرمایه گذاری 202.5میلیلرد ریال موجب اشتغالزایی 887 نفر را سبب گردیده اند.

3-12-1-5- بخش محیط زیست

از حیات وحش حمایت شده شهرستان جیرفت می توان به مرغ جیرفتی اشاره نمود. زیستگاه این پرنده فضاهای باز و خشک و نیمه خشک با بوته های پراکنده بوته زارهای تنک گز، بستر رودخانه ها، زمین های زراعتی ناهموار و درختان کهور زیستگاه این پرنده را تشکیل می دهد. همچنین جنگل های اطراف جیرفت و کهنوج از جمعیت نسبتا خوبی برخوردار است. این پرنده از این لحاظ منحصر بفرد است که غیر از جنوبشرقی کشور ما و در محدوده ای از کشور هندوستان و پاکستان جای دیگری از دنیا وجود ندارد.

در شهرستان جیرفت مناطق تحت پوشش حفاظت محیط زیست برابر 137489 هکتار می باشد که 30265هکتار به پناهگاه حیات وحش و 107224هکتار به مناطق حفاظت شده اختصاص دارد.

جدول3-5- – مناطق تحت مدیریت محیط زیست

پناهگاه حیات وحشمنطقه حفاظت شدهمنطقه شکار ممنوع
222