چرا اپل پس از یک سال، هنوز هم آیپد حرفه ای را یک کامپیوتر می داند؟

اگه یادتون باشه، سال پیش در همین زمان بود که با موجی از شایعات رو به رو شده بودیم در مورد محصولی تازه از اپل که «آیپد پرو» نام داشت. چند ماه همینجوری جلو رفته بود و در آخر یه روز تیم کوک، بچه تازه اپل رو میان دستان خود گرفت و اونو روی صحنه ای آورد که چند دقیقه بعد، قرار بود آیفون ۶s رونمایی شه.

از همون زمان، اپل شروع کرد به فروش تبلتی که اندازه نمایشگرش، تقریباً به اندازه صفحه نمایش لپ تاپا بود. همین موضوع دلیلی شد تا شخص تیم کوک و اپل، محصول تازه رو جایگزینی بدونن واسه مک بوک و کلا، کامپیوترای همراه. کما اینکه تیم کوک کمی پس از رونمایی از آیپد پرو، عنوان کرده بود که «باورم نمی شه کاربری با وجود آیپد، بخواد کامپیوتر بخره».

از اون زمان چندین ماه گذشته. حالا دیگه وارد نیمه دوم سال ۲۰۱۶ شده ایم. اما اپل دست بردار نیس. این شرکت چند روز پیش یه آگهی تلویزیونی منتشر با عنوان «کامپیوتر چیه؟»، و بعد شروع کرد به توصیف یه کامپیوتر، در حالی که قاب تصویر، نمایان گر یه آیپد پرو، قلم هوشمندش به همراه کیبورد اون قابل مشاهده بود.

با اولین جمله می شنوین «تصور کنین یه کامپیوتر چه می تونه بکنه». پنداری اپل واقعاً خودش هم باور کرده که آیپد پرو، می تونه جایگزینی باشه واسه کامپیوترهایی که چندین دهه س عادت کردیم همه کار با اونا انجام بدیم. بستگی داره البته نوع کاری که با کامپیوتر انجام می دید، چی باشه.

یه مصرف کننده صرف هستین؟ در آخرً می خواین در زمان رفت و اومد صبح و عصر بعضی وقتا، وقتی که در تاکسی یا مترو نشسته اید، خبرهای روز رو مورد بررسی قرار بدین؟ بعد وقتی که سر کار می رسید، با آیپدتان به همراه کیبورد گرون اش، جواب چند ایمیل رو بدین؟ اگه در کنار این دو مورد، شب هنگام هم قبل از خواب به تماشای محتوای ویدیویی می پردازید، شک نکنین که آیپد پرو می تونه یه کامپیوتر کامل واسه تون باشه. نگاهی داشته باشین به این آگهی:

فقط در حالتی این ویدیو می تونه درست باشه که شما، خالق محتوای چشمی، مثلا یه تصویرساز حرفه ای باشین. اما واسه بیشتر آدمایی که با کامپیوتر خود، امور جدی تری رو پیگیری می کنن، تبلت حرفه ای اپل خیلی عملکردی حرفه ای نداره.

روشن تر که بخوایم صحبت کنیم، می بینیم که آیپد پرو با وضعیت الان اش از دید توانمندسازی کاربر، به یه کامپیوتر شخصی از هر یک جور، چه ویندوز و چه مک، نزدیک هم نمی شه. چه برسه به اینکه بخواد جانشین اون شه.

قسمت بزرگی از این مشکل به لجبازی همیشگی اپل برمیگرده. ما همین حالا اجناس هیبریدی دیگری در بازار داریم که ادعا می کنن قادر به جایگزینی لپ تاپ و کامپیوتر هستن و تا حد زیادی هم همین کار رو انجام میدن. البته به لطف ویندوز ۱۰ و اتحاد اش. ولی اپل باور داره که نمایشگر تاچ نباید جایی در مک داشته باشه و آیپد پرو با iOS، یه سیستم عامل غنی داره میتونه در برابر ویندوز ایستادگی کنه.

الان سامسونگ، هوآوی، ایسوس و البته خود مایکروسافت در حال ساختن کالاهایی هیبریدی (۲ در ۱) هستن که هم میشه از اونا در نقش یه لپ تاپ استفاده کرد و هم تبلت. یه نسخه کامل از ویندوز هم روی اونا قرار گرفته. اما آیپد پرو، محصولیه که یه سیستم عامل موبایلی رو اجرا می کنه؛ سیستم دلیلی که از همون اول، واسه آیفون پیشرفت یافت و تقریباً هیچ وقت جست و خیز خاصی واسه آیپد پیدا نکرد.

شایدً این تصویر رو که در سال ۲۰۱۰، پس از رونمایی از آیپد دست به دست می شد رو به یاد دارین. از نظر خیلی از کاربران، آیپد تنها یه آیفون بزرگ تر بود.

الان، به عنوان یه کاربر آیپد پرو، فقط به وسیله رابط کاربری تاچ می تونین با iOS تعامل کنین. این در حالیه که اپل ادعا می کنه که شما، قادر هستین از آیپد نو نوار خود درخواست انجام امور به شکل چند وظیفه ای رو داشته باشین، ولی همونجوری که شایدً میدونید، این موضوع هم خلاصه شده به گشودن دو اپلیکیشن در کنار همدیگه. اگه بخواین چند پنجره باز داشته باشین و مدیریت چند اپ رو به شکل همزمان در دست گیرید، آیپد پرو خیلی راحت اینجور قابلیتی رو در اختیارتون قرار نمی ده.

تصور کنین که یه تولید کننده محتوا هستین. می خواین خبری رو به رشته تحریر درآرین. از یه طرف در اسلک، اسکایپ یا حتی تلگرام مجبور به تعامل با همکاران تون هستین. از طرف دیگه به وسیله توییتر، خبرهای تازه رو بررسی می کنین. بعضی وقتا هم می خواین یه سایت رو گشوده و مطالب تازه اش رو ببینین. برعکس تصور اولیه تون، انجام تموم این کارا با آیپد پرو ممکنه.

مشکل اینجاس که تو یه کامپیوتر، همه این کارا رو می تونین در کنار هم و با سرعت بالایی انجام بدین، ولی یه آیپد، در آخرً اجازه گشودن دو اپلیکیشن رو در کنار هم میده و کلا موجب کاهش سرعت و پایین اومدن بهره وری کاری شما می شه.

برعکس، تصور کنین که حالا یه کاربر می خواد مقاله ای که به رشته تحریر درآمده رو با آیپد پرو مطالعه کرده و در کنار اون، با یه اپلیکیشن دیگه هم کار کنه. اینجاس که چیزی که اپل میگه، حقیقت داره.

اگه تصمیم دارین کارایی «حرفه ای» تر از چیزی که در فوق ذکر شد رو انجام بدین، آیپد پرو جایگزینی واسه لپ تاپ شما نیس و برعکس، انجام کارای شما رو شدیدا کند می کنه. آیپد پرو حتی اگه واسه کاربران حرفه ای تر تجهیز شه، بازم در ذات خود و به دلیل هویت موبایلی اش که از سیستم عامل اون سرچشمه گرفته، بازم نمی تونه یه کامپیوتر، یا جایگزینی واسه یه کامپیوتر باشه. محصول اپل در آخر یه تبلت قدرتمنده؛ گونه ای از گجتا که کاربران دیگه به اونا علاقه ای نشون نمی دن.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *