می 9, 2021

گوگل فریم ورک AMP را معرفی کرد

AMP یا Accelerated Mobile Pages چیه؟

گوگل تازگیا یکی از ابزارا جدید خود، به نام AMP رو در اوایل سال ۲۰۱۶ منتشر کرده. با در نظر گرفتن افزایش به کار گیری گوشی موبایل خیلی از افراد واسه رسیدن به اطلاعات دنیای وب از گوشی موبایل خود استفاده می کنن و آمار به کار گیری موبایل روند صعودی خود رو میگذرونه. در نتیجه سرعت لود صفحات در موبایل از اهمیت خاص ای برخورداره. گوگل تازگیا از فرم ورک AMP رو نمایی کرده و هدف از ارائه این وسیله بهبود کارکرد صفحات وب شامل متن, تصویر، فیلم، انیمیشن و…. در موبایله. هدف از این فناوری گوگل ارائه راه حلی سریع و بهینه واسه کاربرانه تا خیلی راحت بتونن, محتوای صفحات وب, خصوصا سایتایی که دارای متن زیادی هستن( مانند سایتای خبری) رو خیلی راحت ببینن.

فریم ورک AMP چیه؟

AMP یا Accelerated Mobile Page به معنی افزایش سرعت لود شدن صفحات در موبایله. پروژه AMP یه فریم ورک جدید و متن بازه که به طور کامل از فناوریای موجود در وب ساخته شده. این پروژه که از طریق گوگل و توییتر انجام شده، به برنامه نویسان کمک می کنه  صفحات HTML با حجم کم بسازن. این کدا خیلی راحت در صفحات موبایل لود می شن، تا با لود سریع محتوای صفحات وب خیلی راحت واسه کاربران قابل مشاهده باشه.

شرکتای مختلفی از جمله WordPress.com، Pinterest، APPLE، LinkedIn و دیگه شرکتایی که در فناوریای وب فعالیت می کنن در این پروژه شرکت کردن تا همگام با این فناوری گوگل در جهت سهولت کاربران قدم بردارن.

به چه دلیل AMP موجب افزایش سرعت لود صفحات موبایل می شه؟

همونجوریکه گفته شد AMP یه فریم ورک متن بازه که موجب بهینه سازی کدای HTML می شه. کدای AMP سرعت لود خیلی بالایی دارن و باعث بار گذاری سریع صفحات وب می شن و خوندن صفحات وب رو واسه کاربران آسون کردن می بخشن.

شما به عنوان یه برنامه نویس فقط تگای خاصی از HTML رو می تونین استفاده کنین و مجاز به به کار گیری همه تگا نیستین. هم اینکه شما فقط می تونین کدای ساده CSS و آنایی که دارای کاربرد بسیار هستن رو استفاده کنین. به کار گیری کدای جاوا اسکریپ هم در همه جا مجاز نیست. در واقع AMP استایل خاصی رو واسه کداتون در نظر می گیرن و کدای CSS شما رو ندیده میگیره و اون کدایی که حجم صفحات شما رو زیاد می کنه رو به عنوان عامل غیر مجاز در نظر میگیره.

amp چیه

پس کل پلت فرم AMP با هدف افزایش خوانایی و سرعت بارگذاری صفحات وب در موبایل پایه گذاری شده.

چگونگی نمایش AMP در یافته های جستجو

حالا که با AMP آشنا شده ایم به چگونگی نمایش این صفحات در موتورای جستجو می پردازیم. الان AMP روی گوشی موبایل هدف گذاری کرده و طبق دمو نشون داده شده در سایت رسمی گوگل سایتایی که بوسیله فریم ورک AMP نوشته شدن دارای لینک آبی هستن. با انتخاب لینک خیلی راحت به صفحه مورد نظر می رید و جابجایی در صفحات و مطالعه محتوای صفحه خیلی راحت صورت میگیره. به طور قطع گوگل در نسخه رسمی در سال ۲۰۱۶ طراحی مناسبی واسه صفحاتی که با AMP نوشته شدن در نظر میگیره.

چگونگی نمایش amp در گوگل

با در نظر گرفتن اینکه سایتای خبری مانند CNN و BBC الان به این سیستم مجهز شدن کافیه عبارت iran رو توسط موبایل خود در گوگل جستجو کنین تا در بخش Top Stories نمونه هایی از چگونگی نمایش AMP رو ببینین. در این بخش یه اسلایدر قرار داده شده که اطلاعات خود رو مستقیما از صفحاتی با ساختار کدنویسی AMP دریافت میکنه.

چیجوری سایت خود رو بر مبنای استانداردای AMP استاندارد کنیم؟

در مرحله اول شما باید صفحات AMP سایت خود رو بسازین و صفحه سایت خود رو براساس استانداردای AMP طراحی کنین. شما خیلی راحت می تونین با وسیله developer tools گوگل کروم از استاندارد کدهای خود براساس فریم ورک AMP خبردار شین. پلاگینای وردپرس که واسه ایجاد صفحات AMP نوشته شدن به شما کمک می کنن خیلی راحت صفحات داینامیکی بر مبنای استانداردای AMP بسازین.

شما با مراجعه به سایت رسمی AMP یا صفحه رسمی AMP روی Github می تونین هم جهت با بهینه سازی صفحات سایت خود بر مبنای این فریم ورک قدم وردارین.

به طور قطع گوگل هدفای والایی رو از ایجاد فریم ورک AMP دنبال می کنه و ممکنه این فریم ورک با وجود نداشتن دیزاین پیچیده و به کار گیری طراحی ساده جانشین تکنیکای طراحی رسپانسیو و نسخه موبایل سایت شه. نظر شما چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *