می 9, 2021

گوگل وبسمتر با ظاهر و امکانات جدید

جدیدترین امکانات و تغییرات گوگل وبمستر

ژانویه ۲۰۱۸ نسخه بتای وسیله گوگل سرچ کنسول یا همون Google Search Console Beta واسه عده محدودی از کاربران منتشر شد. حالا گوگل می خواد این نسخه رو در اختیار تموم کاربران گوگل سرچ کنسول بذاره تا همه بتونن به کمک این وسیله خیلی راحت سایت خود رو واسه موتور جست جوی گوگل بهینه کنن. این نسخه شامل قابلیتای جدیدی شامل search performance, Index Coverage, AMP Status و Job Posting هستش.

هنوز تموم سایتا به این پنل جدید دسترسی ندارن و حتی همه امکانات و بخشای اون رونمایی نشده. گوگل به صورت به طور کامل تصادفی دسترسی بعضی اکانتا به این وسیله جدید وبمستر رو ایجاد کرده و واسه اونا ایمیل اطلاع رسانی می فرسته.

تا الان بعضی از محبوب ترین امکان گوگل وبمستر مانند Search Analytics و Sitemap در پنل جدید در دسترس قرار گرفتن و بقیه امکانات هم طی ماه های آینده به مرور اضافه می شن. البته گوگل فقط به امکانات قبلی اکتفا نکرده و بخشای جدیدی رو به این وسیله اضافه کرده. تا زمانیکه انتقال وسایل وبمستر به صورت کامل انجام شه مدیران وب سایتا میتونن هردو پنل رو همزمان در اختیار داشته باشن.

معرفی نسخه جدید google webmaster

نسخه جدید گوگل سرچ کنسول از پایه طراحی شده و براساس بازخوردهای دریافت شده از کاربران دچار تغییر اساسی شده. توانایی جدیدی در وسیله قرار گرفته که به کمک اون میشه گزارشات سایت رو در درون سازمان به اشتراک گذاشت، با این کار همکاری میان آدمایی که روی یه سایت فعالیت میکنن آسون تر می شه.

قبلا سری مقالاتی در مورد آموزش گوگل وبمستر منتشر کردیم که حالا به نظر میرسه باید موج جدیدی از آموزشای این وسیله قوی رو واسه شما جفت و جور کنیم.

امکانات جدید گوگل وبمستر

در نسخه جدید گوگل وبسمتر تغییرات ظاهری بسیاری مشاهده میشه که نتیجه بازنویسی این وسیله براساس فریم ورک Material Design هستن. هم اینکه امکانات جدیدی به بعضی از وسایل قبلی اضافه شده و ابزارهایی واسه اولین بار بوسیله گوگل معرفی شدن. در این بخش مهمترین تغییرات رو با هم بررسی میکنیم.

وسیله Search Performance در گوگل وبمستر

یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین وسایل گوگل وبمستر بخش Search Analyticsه که به شما کمک میکنه جایگاه سایت در کلمات کلیدی جور واجور و اندازه جستجوی ماهانه و روزانه این کلمات رو به دست بیارید. در نسخه جدید ابزاری با نام Search Performance معرفی شده که نسخه جهش پیدا کردی از همون وسیله Search Analytics با ظاهری قشنگ تر و کارایی بهتره.

تغییرات گوگل وبمستر در بخش search anlytics

مهمترین تغییر سرچ کنسول در این بخش اضافه کردن بازه های وقتی طولانی تر و وسایل گزارش گیری دقیق تره. در نسخه قبلی شما تنها اطلاعات جمع آوری شده طی ۳ ماه گذشته رو در دسترس داشتین ولی در این رونمایی جدید می تونین گزارشات ۶ ماه، یه ساله و حتی به اندازه عمر دامنه خود داشته باشین. یعنی تموم اطلاعات جمع آوری شده از اول ثبت سایت در گوگل وبمستر در اختیار شما هستن و دیگه محدودیت وقتی واسه بررسی اونا ندارین.

گوگل اعلام کرده که این اطلاعات در Search Console API هم در دسترس هستن، این اتفاقات به این معنیه که به زودی وسایل متنوعی واسه بررسی و تحلیل این اطلاعات بوسیله طراحان و کدنویسان جفت و جور و منتشر می شه.

Index Coverage ابزاری قوی واسه بررسی وضعیت ایندکس صفحات

وسیله index coverage رو میشه یه جانشین ایده آل واسه دو وسیله به درد نخور و کهنه Index Status و Crawl Errors در گوگل وبمستر دونست. این وسیله به شما نشون می ده چه صفحاتی از سایت شما بوسیله گوگل ایندکس شدن و چه صفحاتی از سایت شما بوسیله رباتای گوگل بررسی شده و ایندکس نشده ان. واسه هر نشانی در سایت خود می تونین دلیل نبود ایندکس رو ببینین.

بررسی وضعیت ایندکس صفحات در گوگل وبمستر با به کار گیری index coverage

اگه دسترسی به صفحه از راه فایل Robots.txt محدود شده باشه، به صفحه دیگری ریدایرکت ۳۰۱ شده باشه و یا به کلی خطای ۴۰۴ نمایش دهد در این بخش به شما اعلام می شه. بخشی از مهمترین امکانات index Coverage به توضیح زیره:

  1. وقتی رباتای گوگل مشکلی رو در سایت شما ببینن، نشانی اون صفحه در وسیله نشون داده می شه. با کلیک روی URLایی که دارای اشکال هستن، صفحه جدید page details نمایان شده که عامل بروز مشکل رو به کاربر نشون داده میشه. در همین صفحه دکمه های میانبر واسه رفع ایرادات و اعلام تغییرات به گوگل قرار داده شده.
  2. رفع ایرادات معمولاً تیمای مختلفی رو درگیر خود می کنه. مثلا آنالیزور سایت ممکنه ایرادی رو مشاهده کنه که باید به تیم فنی گزارش داده شه. این وسیله جدید به شما امکان می ده در هر مرحله از گزارش گیری که هستین با به کار گیری دکمه Share دیگه همکاران خود رو باخبر کنین. هم اینکه پس از پایان کار می تونین توانایی share رو غیرفعال کنین.
  3. یکی از بزرگترین مشکلات مدیران هنگام کار با وسیله Crawl Errors نمایش خطاهای تکراری و برطرف شده در پنل گوگل وبمستره. در نسخه جدید هر زمان که گزینه Validate Fix رو بزنین گوگل به سرعت صفحه رو بررسی کرده و در صورت رفع مشکل به شما اطلاع می ده.
  4. وسیله Index Coverage مستقیما با نقشه سایت شما در رابطه هستش و شما می تونین با به کار گیری فیلترهای این وسیله تنها آدرسایی که در نقشه سایت شما وجود دارن رو بررسی کنین. این وسیله نوید یه رابطه منطقی و درست میان بخشای جور واجور گوگل وبمستر رو میده که میتونه کمک بزرگی به مدیران وبسایتا واسه شناسایی و رفع مشکلات باشه.

اصلاح خطا در گوگل وبمستر جدید به صورت لحظه ای انجام میشه.

Search Enhancements ابزاری واسه بررسی AMP و Job Posting

در نسخه جدید گوگل سرچ کنسول گزارشات جدیدی اضافه شده که به شما در بهبود Search Enhancements از جمله AMP و Job Postings کمک می کنه (قابلیتای دیگری هم تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست اضافه می شن). این گزارشات جزئیات دقیق مشکلات یا مشکلاتی رو که گوگل اونا رو پیدا کرده در اختیار کاربر می ذارن. علاوه بر قابلیتایی که در Index Coverage به اونا گفته شد، دو توانایی جدید هم در این بخش اضافه شده.

آموزش search enhancement در گوگل وبمستر

  1. توانایی اول، گزارشات لحظه ای تأیید رفع مشکل هستن که با سرعت در اختیار کاربر قرار می گیرن. با کلیک روی دکمه validate fix چندین تست در آن واحد انجام می شن. اگه سایت این تستا رو با موفقیت پشت سر نذاره، خیلی سریعً اخطاری به کاربر فرستاده میشه. پس از بررسی یه نشانی، پروسه بررسی روی صفحات دیگه سایت ادامه پیدا میکنه.
  2. هم اینکه در صورت رفع مشکل، در صفحه validation log لیست صفحاتی که مشکل اونا برطرف شده به شما نشون داده میشه. علاوه بر این URLایی که تست رو با موفقیت پشت سر نگذاشته و یا بازم روی اونا تست انجام می شه به کاربر نشون داده می شن. این بخش به شما کمک میکنه از صخت کارکرد خود و تغییرات انجام شده در کدها مطمئن شید.

مشابه گزارشات AMP، توانایی جدید گوگل سرچ کنسول گزارش job posting رو در اختیار کاربر قرار میده. البته این توانایی الان در بعضی کشورای خاص در دسترسه و هنوز واسه ایران فعال نشده. Job Posting سرویس جدید گوگله که به شما اجازه می ده واسه فرصتای شغلی نشونه گذاری Schema انجام داده و ظاهری متفاوت در نتایج جستجوی گوگل داشته باشین.

تغییرات در سرچ کنسول بازم ادامه داره

هنوز وسایل زیادی هستن که به نسخه جدید سرچ کنسول اضافه نشده ان و اصلا بعید نیس که گوگل وسایل عجیب جدیدی هم به اونا اضافه کنه. اگه در کارگاه آموزش گوگل وبمستر وبسیما شرکت کرده باشین می دونین که تا همینجا مشکلات و ایرادات بسیاری در پنل گوگل وبمستر شناسایی و برطرف شدن که به ما کمک میکنه روند مدیریت و بهینه سازی سایت رو سریعتر و دقیق تر انجام بدیم.

تجربه خود از کار با این وسیله جدید رو با ما در میان بذارین و اگه هنوز این ظاهر جدید رو تست نکردین به صفحه نسخه جدید گوگل وبمستر مراجعه کنین تا آخرین تغییرات رو خودتون ببینین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *