می 9, 2021

۷ اشتباه مهلک در طراحی سایت

۷ اشتباه مهم که در طراحی سایت رایجه

با در نظر گرفتن سرعت معرفی تکنولوژیای جدید و متدهای جور واجور در طراحی سایت به روز بودن و شناخت تموم استانداردها واسه طراحان چیزی سخت شده. با این وجود نکاتی هستن که نبود رعایت اونا وابسته به طراحی یا فریم ورک شما نیس و در هر سایتی باید مورد توجه قرار گیرند. مواردی مانند فونتای ناجور، پخش آنلاین موزیک در سایت و … میتونن واسه کاربران شما آزاردهنده بوده و راه حرکت اونا رو تغییر بدن.

در این مقاله تلاش میکنیم ۷ اشتباه خطرناک در طراحی سایت رو بررسی کرده و روشای جانشین مناسب واسه هر کدوم از اونا رو به شما معرفی کنیم.

۱ – به کار گیری چندین فونت تو یه سایت

طراحی از اول در فتوشاپ و نرم افزارهای کامپیوتری عادی شد و طی چند سال گذشته راه خود رو به فضای وب باز کرد. زمانیکه شما در حال طراحی یه تراکت یا بیلبورد هستین حجم فایلا واسه شما اهمیتی نداره و چه بسا هرچقدر با کیفیت بالاتری خروجی بگیرین نتیجه کار بعد از چاپ بهتر میشه.

ولی در طراحی سایت یکی از فاکتورهای مهم حجم صفحه و سرعت بارگذاری اون هستش. هر فونتی که تو یه صفحه وب بارگذاری میشه ممکنه بین ۵۰ تا ۲۰۰ کیلوبایت حجم صفحه رو زیاد کنه و به هر تعداد که تنوع فوت شما بیشتر باشه حجم صفحه هم بالاتر میره. در این شرایط ممکنه صفحه به صورت کامل لود شده باشه ولی هنوز فونتا در مرورگر کاربر نشون داده نشن تا زمانیکه یه به یه دانلود و نشون داده شن.

از طرف دیگه به کار گیری چندین فونت تو یه صفحه طراحی سایت شما رو از حالت حرفه ای خارج میکنه چون نمیشه چندین فونت پیدا کرد که از نظر ظاهری تناسب درستی با هم داشته باشن و یا اگه خیلی به هم نزدیک باشن تنوع فونت بی معنی می شه.

به کار گیری فونتای ناجور در طراحی سایت

 

پیشنهاد میکنیم بیشترین حد از دو فونت در طراحی سایت خود استفاده کنین، یکی واسه متنا در بخشای جور واجور سایت و دیگری واسه عنوانا و منوها.

دقت کنین که فونتای انتخابی هردو تو یه فضای ذهنی باشن. مثلا اگه فونت عنوان شما فانتزی و منحنی باشه ولی متنا با یه فونت جدی و شکسته نشون داده شن از نظر تجربه کاربری دچار مشکل میشین و هویت چشمی شما ناجور می شه.

۲- استفاده بیش حد کلمات کلیدی در صفحه

شاید شمام مقالات زیادی در وب فارسی در مورد تاثیر تکرار کلمات کلیدی در متن خوندین و واسه بهتر شدن وضعیت سئو سایت خود این فوت وفن رو استفاده میکنین. بعضی وقتا توجه به سئو موجب میشه که کاربر موجود در سایت از ساختار و نوشتن کلی محتوای شما لذت نبرده و در نتیجه میلی به مطالعه کامل اون نشون نده.

اشتباهات عادی در طراحی سایت

شما تلاش زیادی واسه کسب جایگاه در گوگل و جذب کاربر به سایت میکنین ولی باید برنامه درستی واسه کاربرانی که در سایت شما هستن هم داشته باشین. تغییر ساختار محتوا و طراحی سایت شما متناسب با استانداردهای سئو تا وقتی قبول کردنیه که به تجربه کاربر در سایت آسیبی نرسونه و هویت و شخصیت سایت شما رو خراب نکنه. این مورد در طراحی سایت شرکتی تاثیر بیشتری داره چون مستقیما با اعتبار شرکت شما در رابطه هستش.

پیشنهاد میکنیم دایره کلمات خود رو گسترش داده و متن سایت رو واسه کاربران بنویسین نه موتورهای جستجو.

۳- به کار گیری بنرهای زیاد در طراحی سایت

منظور ما اینجا بنرها تبلیغاتی در کنارهای سایت نیس بلکه سایتایی هستن که با به کار گیری تصاویر و جملات تشویقی تلاش میکنن کاربران رو به صفحه یا رفتار خاصی هدایت کنن. مثلا شما در مورد فروش آموزشای ویدئویی فعالیت میکنین و در بخشایی از سایت فضایی واسه خرید آنلاین اجناس قرار دادین.

اگه واسه هر محصول خود یه بنر و یه جمله موثر مانند (۲۰ درصد تخفیف واسه خرید اول) بذارین آسیب جدی به طراحی سایت خود میزنین. اگه فقط یه محصول شاخص رو به کاربر پیشنهاد بدید شانس بیشتری واسه افزایش فروش خود دارید چون با مشاهده بنرهای زیاد حس خاطر جمع نبودن و کیفیت تو ذهن کاربر ایجاد می شه.

یه اصل در بازاریابی هست که میگه هرچقدر انتخابا بیشتر باشه شانس خرید کمتر می شه.

۴- پخش خودکار موزیک در سایت

بعضی وقتا واسه القای حس موجود در سایت به کاربر و جلب توجه بیشتر؛ پیشنهاد میشه که پخش موزیک در طراحی سایت استفاده شه. هردو هدف بسیار مهم هستن ولی وسیله ای که انتخاب شده مناسب نیس. کاربرانی که به سایت شما مراجعه میکنن سلیقه موسیقایی برابری ندارن و به کار گیری یه آهنگ مشخص واسه همه مورد پسند نخواد بود.

از طرف دیگه خیلی از کاربران هنگام مراجعه به سایت شما در محیطای عمومی و دفاتر کاری خود هستن و ممکنه آمادگی لازم واسه پخش موزیک از دستگاه خود رو نداشته باشن. در این شرایط کاربر به سرعت سایت شما رو ترک میکنه یا در بهترین حالت صدای دستگاه خود رو قطع میکنه. علاوه بر اینا به کار گیری موزیک موجب افزایش حجم صفحه و کاهش سرعت بارگذاری صفحه هم می شه که میتونه در سئو سایت شما تاثیر منفی داشته باشه.

پیشنهاد مناسب اون هستش که موزیک به صورت خودکار پخش نشه و با نمایش دکمه های مناسب امکان پخش یا قطع کردن موزیک به کاربران داده شه.

۵- به کار گیری تصاویر آماتور یا غیر در رابطه

خیلی از مدیران سایتا یا طراحان، زمان کافی واسه انتخاب تصاویر سایت صرف نمی کنن و با جستجو در گوگل اولین تصاویر مربوط به موضوع رو استفاده میکنن. این کار باعث میشه تصاویری که در بخشای جور واجور سایت استفاده میشه هماهنگی رنگ بندی و سبک رو نداشته باشن و در هر صفحه هویت جدیدی از برند شما به کاربر نشون داده میشه.

هم اینکه زمانیکه تصاویر مورد نظر خود رو از گوگل پیدا میکنین خود رو در برابر به کار گیری محتوای تکراری قرار میدین چون گوگل این تصاویر رو قبلا در سایتای دیگه مشاهده و ایندکس کرده و وجود اون در صفحات شما ارزش افزوده کردی از نظر سئو واسه شما نخواد داشت. تا اینجا اشارات زیادی به سئو داشته ایم اگه با این معنی آشنایی کافی ندارین پیشنهاد میکنیم به بخش آموزش سئو در وبسیما مراجعه کنین تا اطلاعات کاملی دریافت کنین.

پیشنهاد میکنیم از تصاویر حرفه ای و تا حدامکان واقعی واسه بخشای جور واجور سایت استفاده کنین. اهمیت نمایش تصاویر اختصاصی در صفحاتی مانند تماس با ما و درباره ما و صفحه محصول بیشتر از بقیه بخشای سایته.

۶- طراحی صفحات با عرض زیاد

به کار گیری تموم عرض صفحه نمایش به شما کمک میکنه محتوای بیشتری رو تو یه نگاه به کاربر ارائه بدید ولی این کار ممکنه تجربه  کاربری بدی واسه مخاطبین به خصوص در صفحات مقالات و اخبار شما بسازه. امروزه اندازه صفحات نمایش در دفاتر و منازل بسیار بزرگتر از قبل شده و کاربران خیلی از مانیتورهای بالای ۱۹ اینچ استفاده میکنن. به کار گیری کل فضای صفحه موجب میشه نتونن برروی محتوای مشخصی تمرکز کنن و واسه مطالعه متون به چپ و راست نگاه کنن. مثلا صفحه ای که در اون قرار دارین یه نمونه عالی واسه به کار گیری فضای منفی و عرض نمایش محتوا هستش.

فضای مناسب واسه مطالعه مقاله در طراحی سایت

هم اینکه به کار گیری فضای منفی در طراحی سایت یکی از تکنیکای بسیار موفق واسه جلب توجه و ایجاد تمرکز در کاربره. هرچقدر اسکرول عمودی سایت شما زیاد شه مشکلی نخواد داشت ولی تلاش کنین فضای مربوط به نمایش محتوا رو در سایت محدود کنین.

۷- استفاد از پاپای زیاد در صفحه

همه خوب می دونیم که پاپ آپ جلب توجه خیلی از کاربران میکنه و در صورت استفاده درست از اون میتونه اندازه تبدیل کاربر به مشتری و یا عضویت در خبرنامه رو افزایش چشم گیری داد. ولی اگه تعداد این پیام یا پاپا زیاد شه به طور حتم واسه کاربران شما آزاردهنده هستش.

پاپایی که به سختی میشه راهی واسه بستن اونا پیدا کرد یا با حضور خود موجب می شن محتوای اصلی صفحه به کلی پنهون شه از مهمترین فاکتورهای خروج کاربر از سایت هستن و به سرعت Bounce Rate شما رو زیاد می کنن.

در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی به کار گیری پاپ آپ واسه نمایش پیشنهادات خاص و جشنواره ها بسیار کارآمده ولی دقت کنین که با به کار گیری کوکی یا آی پی رفتار کاربران رو در نظر بگیرین که پاپ آپ تنها یه بار واسه اونا نشون داده شه وگرنه با تغییر صفحه همیشه این پیام در مقابل کاربر قرار گرفته و مانع ادامه راه می شه.

موارد بسیاری هستن که میتونن در تجربه کاربر تاثیر منفی داشته باشن و یه اشتباه خطرناک در طراحی سایت حساب شن. از شما میخوایم در تکمیل این لیست به ما کمک کنین و نظرات خود رو در همین صفحه به اشتراک بذارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *