اولین سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها آغاز به کار کرد

اولین سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری در استارت آپا و شرکتای علم بنیان با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، سازمان فرابورس و صندوق نوآوری و شکوفایی به مرحله اجرا رسید و امروز (۱۱ دی ماه) رسماً گشایش شد.

«علیرضا دلیری»، معاون پیشرفت مدیریت و جذب سرمایه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این اتفاق گفت که فضای خالی سرمایه گذاری در استارت آپا و شرکتای علم بنیان از راه این سامانه و نمونه های بعدی اون برطرف می شه. به گفته اون، سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری در واقع پُلیه بین تیمای استارت آپی و سرمایه گذارانی که علاقه دارن در این تیما سرمایه گذاری کنن. اولین نمونه از این سامانه، با همکاری «کارن کراد» که یکی از زیر مجموعه های شتاب دهنده دیمونده شروع به کار کرد. 

دلیری در حاشیه این مراسم، در گفتگو با سایت ما هم اشاره کرد که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال بررسی سامانه های دیگه ایه تا در این بخش، یه رقابت به وجود بیاد. دلیری در جواب به این سوال که درخواستی از طرف بقیه شرکتای سرمایه گذاری و شتابدهندها واسه تاسیس سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری دیگری به معاونت علمی و فناوری داده شده یا خیر، به سایت ما گفت: «درخواستای زیادی داشته ایم. احتمال داره که تعداد این سامانه ها به چهار یا پنج عدد برسه و رقابت رو با همدیگه شروع کنن. الان دو الی سه عدد از این سامانه ها در مراحل پایانی هستن. ممکنه همپوشانیایی هم با هم داشته باشن تا بتونن از هم دیتا دریافت کنن.»

دلیری در جواب به سوال دیگه سایت ما مبنی بر اینکه نقش دقیق معاونت علمی و فناوری در سامانه های تامین مالی و سرمایه گذاری چیه، گفت: «نکته اول اینه که ما بستر رو آماده می کنیم. نکته دوم اینه که ما پشتیبانی می کنیم و لوگوی ما در این سامانه ها قرار میگیره. نکته سوم اینه که ما بر کارکرد اونا نظارت می کنیم. من شخصاً روی کامپیوتر خودم این سامانه رو روزانه چک می کنم تا ببینم چه اتفاقی در حال افتادنه و واسه برنامه ریزیای خود خروجی می گیریم. از طرفی هر هلدینگ یا مجموعه ای بخواد سرمایه گذاری استارت آپی داشته باشه ما اونا رو به این سامانه ها لینک می کنیم.»

«علی عمیدی»، مدیرعامل «کارن کراد»، اولین سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری در گفتگو با سایت ما اشاره می کنه که فلسفه وجودی کارن کراد از اول ایجاد بستر ارتباطی مناسب بین سرمایه گذار، سرمایه پذیر و مشاورین کسب وکار بوده: «ما نزدیک ۲ سال و نیمه که اینجور ارتباطی رو جفت و جور می کنیم. اما به این نتیجه رسیدیم که در بخش علم بنیان باید پروموشن جدی وجود داشته باشه و رابطه قوی تری هم با معاونت علمی و فناوری شکل بگیره.»

عمیدی خبر میده که در این بازه وقتی، بخشی از فعالیت به تحقیق و پیشرفت و بعد جفت و جور قرارداده ها گذشته س: «مهم تر از اینکه یه سایت بالا بیاد، نوع برنامه ریزی هاست. در نتیجه بحثای تحقیق و پیشرفت زمان برد و واسه یه مدت با حالت پایلوت کار کردیم و نتیجه گرفتیم. بعد واسه بحث تامین مالی و سرمایه گذاری با معاونت علمی و فناوری رابطه گرفتیم و در بحث فرابورس هم واسه تامین مالی جمعی از اونا درخواست کردیم. به این شکل از همه مردم و سرمایه گذاران می تونیم سرمایه جذب کنیم.»

اون در جواب به سوال سایت ما مبنی بر اینکه خروجی کارن کراد در دو سال و نیم گذشته چی بوده، گفت: «در این بازه وقتی حدود ۸۷۱ کارآفرین درخواست همکاری با ما داشتن و بعد از آزمایشایی که انجام دادیم، ۱۸۰ مورد پیش نیازای لازم رو داشتن. این موارد رو واسه ۲۲۰ شرکت سرمایه گذاری فرستادیم و در کل ۳۰ کمپین موفق سرمایه گذاری داشته ایم. اصرار ما کار کردن با استارت آپایی بود که در مراحل اولیه هستن به خاطر همین مبالغ سرمایه گذاری خرد بود و جمع اون به ۱۰ میلیارد تومن رسید. واسه این دوران فعالیت کارن کراد، این یه عدد مهمه اما از الان به بعد امیدوارم بالا رفته باشه.»

«احمدرضا مسرور»، مدیرعامل شتاب دهنده دیموند که کارن کراد یکی از زیر مجموعه های اون هستش، در گفتگو با سایت ما و جواب به این سوال که به چه دلیل این سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری علاقمند بوده تا این همکاری رو با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بکنه، گفت: «این نوع کار، کاریه که می خواد تا همه بخشا در اون حضور داشته باشن. شما نمی تونین نهادهای دولتی رو در اون قرار ندین. باید پشتیبانیای اونا وجود داشته باشه و مردم هم این اعتبار رو ببینن که خود دولت اعتبارسنجی کرده. در این حالته که بقیه می تونن با خیال راحت در این بخش سرمایه گذاری کنن. به خاطر این که پشتیبانی دولت رو جذب کنیم و در بازار عمل و اجرا داشته باشیم، عزممونو جزم کردیم با معاونت علمی و فناوری همکاری کنیم.»

اون در جواب به این سوال سایت ما که شتابدهنده دیموند و کارن کراد دقیقاً انتظار چه نوع حمایتی از معاونت علمی و فناوری دارن هم گفت: «فقطً معرفی و اینکه مشخص باشه این سامانه از نظر معاونت علمی و فناوری معتبره. تنها درخواست ما از معاونت این بود که اعتبار اینجا رو سبک سنگین کنه و اونو به همه مردم معرفی کنه.»

مدیرعامل دیموند در جواب به این سوال که اینجور سامانه ای می تونه چه کمکی به استارت آپای موجود در سراسر ایران و نه فقط تهران داشته باشه هم گفت: «من به عنوان شتاب دهنده، در شهرهای دیگه نیستم و حتی اگه باشم هم ظرفیت محدودی دارم. شاید اصلاً تخصص ام در رشته خاصی باشه. اما این پلتفرم باعث می شه تا به جا و زمان وابسته نباشیم. همه آدما می تونن ازش استفاده کنن؛ سرمایه گذار می تونه در بوشهر سرمایه گذاری کنه یا استارت آپ در سیستان و بلوچستان مستقر باشه و از این خدمات استفاده کنه. واقعیت اینه که این یه پلتفرم بسیار مساوی واسه اکوسیستم استارت آپیه.»

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *