می 9, 2021

کپچا چیست و چه کاربردهایی دارد

کپچا چیه؟

CAPTCHA یا همون کپچا نرم افزاری آنلاین واسه تولید سوالات و آزمون هاییه که آدم بدون هیچ سختی ای قادر به جواب گویی به اونا هستش ولی کامپیوترها الان قادر به تشخیص و جواب به اونا نیستن. بطور مثال در تصویر پایین تغییرات انجام شده در متن بوسیله کپچا واسه آدم قابل تشخیصه ولی روباتای کامپیوتری قدرت تشخیص اون رو ندارن.

کپچا چیه

یه نمونه مناسب به کار گیری کپچا

عبارت CAPTCHA مخفف جمله Completely Automated Public Turing Test To Tell Computers and Humans Apart بوده و به معنی “آزمایش خودکار عمومی واسه تشخیص آدم از کامپیوتر” هستش. کپچا در سال ۲۰۰۰ و در دانشگاه Carneige Mellon بوسیله Luis von Ahn و همکارانش ساخته شد و واسه اولین بار در سایت Yahoo استفاده شد.

موارد به کار گیری کپچا

کپچا کاربرده های زیادی در جهت افزایش امنیت داره که در ادامه به مهمترین اونا می پردازیم:

جلوگیری از نظرات اسپم در سایت و وبلاگ

بیشتر صاحبان وبلاگ یا سایتا با نرم افزارهای خودکار آنلاین که مبادرت به منتشر کردن نظرات اسپم میکنن آشنایی دارن که معمولا به هدف افزایش رنک و بهبود سئو سایت اسپمر بکار میره. با به کار گیری کپچا تنها آدما قادر به منتشر کردن نظر در بخش وبلاگ سایت شما هستن و اینطوری نیاز به عضویت در سایت یا وبلاگ شما واسه جلوگیری از نظرات اسپم نیس.

نقش کپچا در بخش عضویت سایت

سایتای زیادی در دنیا خدمات رایگان ارائه میدن که نیازمند عضویت و ساخت حساب از طرف افراد هستن. مهمترین اونا سیستمای ایمیل یاهو و گوگل هستن. تا چند سال پیش و قبل از استفاده کپچا بزرگترین مشکل اونا ساخت تعداد زیادی حساب بوسیله روباتای اینترنتی بود که میتونستن در چند دقیقه صدها ایمیل بسازن. به کار گیری سیستم کپچا این امکان رو درست کرد که تنها آدما قادر به کامل کردن فرم و ثبت نام پایانی باشن و امروزه به یه ضرورت در سیستمای رایگان تبدیل شده.

کپچا

چند نمونه به کار گیری CAPTCHA بوسیله سرویسای رایگان ایمیل

کپچا واسه نظرسنجی آنلاین

در نوامبر ۱۹۹۹ یه نظر سنجی آنلاین در سایت Slashdot.org واسه تعیین بهترین دانشگاه در مورد علوم کامپیوتر و برنامه نویسی برگزار شد. با در نظر گرفتن نبودن سیستمی مشابه کپچا در اون زمان با تشخیص و ثبت IP نظردهندگان از تکراری بودن افراد جلوگیری می کردن. با این وجود این سیستم قدرت کپچا رو نداشته و دانشجویان دانشگاه Carneige Mellon برنامه ای واسه ثبت نظر خودکار ساخته و اجرا کردن، روز بعد این دانشگاه با اختلاف زیادی در رتبه اول ایستاد. بدون این دست اون دست کردن دانشجویان دانشگاه MIT هم برنامه مشابهی رو راه اندازی کردن و این نظرسنجی در آخر به جنگ روباتای اینترنتی تبدیل شد. در آخر رای گیری دانشگاه MIT با ۲۱۱۵۶ رای رتبه اول رو بدست آورد و Carneige Mellon با ۲۱۰۳۲ رای در رتبه دوم ایستاد، در حالیکه بقیه دانشگاه ها هرکدوم کمتر از ۱۰۰۰ رای داشتن. امروزه برگزاری نظرسنجی عمومی در اینترنت بدون به کار گیری کپچا کاری الکی و اشتباهه.

جلوگیری از هک پسورد

در گذشته و قبل از همه گیر شدن سیستم کپچا، یکی از روشای عادی واسه هک کردن حساب کاربران و دسترسی به اطلاعات ، آزمون و خطای کلمات عبور جور واجور بوده. در این روش هزاران کلمه از روی فرهنگ لغات واسه یه نام کاربری مشخص امتحان میشد. امروزه با چند تلاش اشتباه در سیستمای ایمیل مانند یاهو یه کپچا به کاربر نشون داده میشه تا از این روش هک بخوبی جلوگیری شه.

سخن پایانی درباره به کار گیری کپچا

در خیلی از سایتا و وبلاگا استفاده کپچا تاثیر بالایی بر کاهش نظرات اسپم و جلوگیری از هک داره ولی در نقطه مقابل استفاده نادرست از کپچا و نبود رعایت اصول اون میتونه موجب کاهش رابطه کاربران با سایت شما شه. بعضی وقتا در صفحات اینترنتی با سوالات و تصاویری مواجه میشیم که تشخیص اونا حتی واسه آدم خیلی سخت و وقتگیر هستش. در این شرایط کاربران صبر خیلی از خود نشون نداده و سایت شما رو ترک میکنن. هم اینکه استفاده روشای دیگری مانند شناسایی نظرات اسپم و ذخیره در حافظه سرور میتونن جانشین مناسبی واسه کپچا در سایتای کم بازدید باشن.

CAPTCHA چیه

یه نمونه ناجور از کپچا که تشخیص اون واسه کاربران هم سخته

اگه شما روشای مناسبی واسه جایگزینی کپچا می شناسین در بخش نظرات همین صفحه به وبسیما و دیگه دوستای خود معرفی کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *