گوگل وبمستر، از سیر تا پیاز

آموزش وبمستر گوگل از سیر تا پیاز

گوگل وبمستر یا به شکل دقیقتر Google Webmaster Tools وسیله رایگان گوگل واسه وبمستران و مدیران سایتا جهت بررسی و بهتر شدن وضعیت سئو سایته. اگه شما سایت نداشته باشین ممکنه که هیچوقت نام وبمستر گوگل رو نشنوید ولی اگه سایت دارین و این وسیله قوی رو نمی شناسید بطور حتم راه دشوارتری واسه موفقیت طی می کنین.

گذشته مشخصی از راه اندازی این وسیله و معرفی عمومی اون در دسترس نیس ولی با بررسی وبلاگ رسمی وبمستر گوگل می فهمیم که اولین تحرکات جدی در آگوست ۲۰۰۶ صورت گرفته. علاوه بر محدودیت امکانات، وبمستر گوگل تفاوتای ظاهری بسیاری هم در اون زمان با چیزی که امروز در دسترس شماس داشته.

ظاهر وبمستر گوگل در سال 2006

در مقالات گذشته وبسیما دور و بر مطالب مختلفی مانند سئو و بهینه سازی سایت صحبت کردیم و به شکل خاص بخشای مختلفی از وبمستر گوگل و کار با اون رو به شما دوستان آموزش دادیم. سوالات بیشمار و گستردگی مطالب بخش تولید محتوای وبسیما رو به این فکر انداخت که فضایی جداگونه و البته موثر جهت آموزش هر چی بهتر گوگل وبمستر و امکانات اون راه اندازی کنیم که در این مقاله به معرفی اون می پردازیم.

 معرفی وسیله گوگل وبمستر وبسیما

بخش آموزش وبسمتر گوگل به شکل یه زیردامنه از سایت اصلی وبسیما راه اندازی شده و محیط کاربری اون تا حد امکان با فضای کاری وبمستر گوگل مثل سازی شده. با ورود به صفحه اصلی همه بخشای مهم وبمستر مانند منوی اصلی، منوی تنظیمات و منوی آموزش در مقابل شما قرار داره و خیلی راحت می تونین با مثل سازی چشمی بخش مورد سوال خود رو پیدا کنین.

پیشنهاد ما اون هستش که اول بخشای جور واجور وبمستر گوگل رو در فضای واقعی مشاهده کرده و هرکجا که با سوال یا ابهامی مواجه شدید به بخش مشابه اون در فضای آموزشی مراجعه کنین. بیشتر آموزشای موجود در سایت از مقالات آموزشی گوگل گرفته شده و در پاره ای موارد ممکنه هنوز واسه شما مبهم باشه، در اینصورت با طرح سوالات خود در همون صفحه جواب مناسبی از طرف کارشناسان وبسیما دریافت می کنین.

علاوه بر امکانات آموزشی سایت، بخش مجزایی جهت عضویت کاربران و ثبت اطلاعات کاری و حرفه ای شما در نظر گرفته شده که واسه بقیه کاربران قابل مشاهده نخواد بود. این بخش الان تنها امکان ایجاد حساب کاربری و برخورداری از وسیله مانیتورینگ الکسا رو واسه شما جفت و جور میکنه ولی در نظر داریم تا در آینده ای نزدیک امکانات بیشتری رو در اختیار شما دوستان بذاریم.

آژانس خلاقیت وبسیما با برگزاری دوره های حضوری آموزش گوگل وبمستر در نظر داره به رشد و بهبود فضای وب فارسی و افزایش درک عمومی از سئو و مفاهیم اون کمک کنه.

دوره حضوری آموزش وبمستر گوگل

علاوه بر آموزش آنلاین، طرح خاص ای جهت برگزاری کارگاه و دوره آموزش حضوری وبمستر واسه کاربران سایت در نظر گرفتیم. در این طرح می تونین با کامل کردن فرم ثبت نام و براساس ظرفیت کلاسا در دوره های یه روزه آموزش وبمستر شرکت کرده و نکته های ظریف کار با این وسیله قوی رو یاد بگیرین. دوره های طراحی شده به سه بخش جدا از هم تقسیم می شن که به توضیح زیره:

قدم اول – معرفی سایت و صفحات داخلی به وبمستر

در این دوره پس از یاد گرفتن اصول و مفاهیم اولیه سئو و بهینه سازی سایت، با مراحل جور واجور معرفی و ثبت سایت خود در وسیله وبمستر گوگل آشنا شده و بخشای اول شامل تنظیمات مربوط به نقشه سایت، فایل robots.txt، به کار گیری وسیله Fetch and Render و … رو فرا میگیرین.

قدم دوم – نظارت و بررسی آماری

با گذشت وقتی نزدیک به یک تا دو ماه از معرفی سایت به وبمستر گوگل و جمع آوری اطلاعات آماری از سایت شما، بخشای مختلفی در این وسیله با معنی و قابل بررسی می شن. با بررسی این اطلاعات شما می تونین نقاط قوت و ضعف سایت خود رو شناسایی کرده و شرایط بهبود جایگاه سایت در یافته های جستجو رو جفت و جور کنین.

در این دوره شما کار با بخشای مهمی شامل Crawl Errors، Crawl Stats، Search Queries، Sitelinks، Links to your site، HTML Improvements آشنا شده و استفاده درست از هرکدوم رو می آموزید.

قدم سوم – مدیریت بحران

یکی از مهمترین کاربرده های گوگل وبمستر وقتی هستش که سایت شما با کم شدن یهویی بازدید و یا جریمه هایی از طرف الگوریتمای پنگوئن و پاندا مواجه میشه. در این زمان وسایل مدیریتی وبسمتر به شما امکان می ده تا علاوه بر شناخت عامل اصلی، شرایط برطرف کردن اون و برگشت به حالت ایده آل رو جفت و جور کنین.

در این دوره آموزشی، بخشای تکمیلی شامل Data Highlighter، Manual Actions، Disavow Links، Remove Urls، Security Issues و تکنیکای شناسایی و رفع بحران رو فرا میگیرین.

ثبت نام دوره حضوری آموزش گوگل وبمستر شروع شد

واسه ثبت نام در اولین دوره گوگل وبمستر می تونین از همین الان دست به کار شین. این دوره به شکل نیمه خصوصی و با ظرفیت محدود بیشترین حد ۸ نفر برگزار میشه. کلیه آموزشا به شکل زنده و در حضور شما انجام شده و در آخر فیلم دوره در اختیار شرکت کنندگان قرار داده میشه. لطفا به صفحه دوره آموزش گوگل وبمستر مراجعه کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *